Türk halk müziğinde tür meselesi
Promlem of the genres to Turkish folk music
  1. Tez No: 306720
  2. Yazar: SERTAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Türk halk müziğinde tür kavramı başlıklı çalışmamız, Türk halk müziğini farklı açıdan sınıflandırmaya olanak sağlamıştır.Günümüze kadar yapılan çalışmaların birçoğu; konu, edebi yapı ve usûl yönünden yapılmış çalışmalardır. Bu çalışmada ise melodik yapıya ağırlık verilerek bir sınıflandırma yöntemi ?tür? kavramı adı altında yapılmaya çalışılacaktır.Sanatın ve müziğin hemen her alanında uygulanabilmesi olası görünen bu yöntem, Türk halk müziğinin sınıflandırılması açısından oldukça önemli gördüğümüz bir çalışmadır.Tür kavramı hakkında yerli ve yabancı bilim ve sanat insanlarının tanımlarının verileceği ilk bölüm, bu araştırmaların ışığı altında Türk halk müziğine uygulanabilecek bir ?tür? tanımının olduğu ikinci bölüm ve çalışmamızın sonuçlandırıldığı farklı bir son bölümden oluşan çalışmamızın, yeni bir tartışma konusu açacağına olan inancımız tamdır.
Özet (Çeviri)
The Study on Genre in Turkish Folk Music provides facilitiy for the Classification of it in different ways.Most Of the studies has done today are studies which was on Thema,literary Structure and formality. Apart from this , in this Study on the basis of melodic structure, a classification Method , with the concept of ?Genre? will be carry out.This Method which seems possible to carry out almost all Scope of art and music means a lot for us about Turkish folk music Classification.We fully believe that , first section in which scientist?s and artist?s definition will be given,on the basis of these studies second section which contains ?Genre? definition can be carry out to Turkish Folk Music and finalizing section with the different kind of conclude ,will lead a new moot point.