Görsel iletişim ve mesajın plastik sanatlardaki yeri
  1. Tez No: 30674
  2. Yazar: MELİKE KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Görsel iletişim ve mesajın, plastik sanatlardaki yerini, iletişimi, verici denilen zamansal /mekansal bir evrende, alıcı denilen bir öteki zamansal /mekansal evren arasındaki her türlü bilgi ve duygu değişimi olarak tanımlarsak, plastik objeyi bir canlının üst düzey üretimi ve mesaj iletkeni konumunda daha rahat çözümleyebiliriz. Şöyleki: Canlı, durmadan çevresine mesaj ileten ve mesaj alan bir organizmadır. Daha kısıtlı bir açıdan bakarsak; iki birey arasında bir göstergeler dizgesi aracılığıyla sağlanan (simge- mitos-jest-mimik... ) her tür duygu, bilgi ve anlam ile timidir. Burada sözkonusu olan plastik sanatlar ve bunların mesaj +iletişim bağıdır. İletişimde, iletişim aracının etkisi güçlüü ve yoğundur, çünkü başka bir araç ona“içerik”olarak verilir. Bir filmin içeriği bir ramon, bir balenin içeriği bir mitolojik kahraman, bir yazının içeriği söz, bir plastik objenin içeriği üst düzey bir algılamanın sonucu evrensel bir yorumlamanın çağın göstergeleriyle hayat bulmasıdır. İletişim, insanın ilk gereksinmelerinden birisidir. İletişimin var olabilmesi için de göstergeler dizgesinin bulunması gerekir. Bunlar da, özel bazı durumların, belli bazı düşünceleremizle ilişkiye soktuğu rastlantısal gösterge ve nesneler, sevinç, korku, yakınma gibi duyguların dışavurumuolan doğal göstergeler ve sesler olduğu gibi aynı zamanda sanat içtepisi ile şekillenmiş entellektüel bir algılamanın cevabı da olabilir. Sanat objelerinde katılımcı tavrı üzerinde taşıyan olgu, mesajın yapısıdır. Şayet bir mesaj katılımı sağlamıyorsa, davranışın psikolojik kökenleri ve söylev tipine dikkat edilmelidir. Bu raporun resimlerin çözümüne dayanarak oluşturulan bölümünde, resimlerin bu psikolojik kökenlerini inceleyerek hep bir“neden”sorusuna cevap arandığı dikkat çekecektir. Bu ise her türlü iletişim ağının bir göstergeler üretimi olarak kavranmasından kaynaklanır. Rapor hazırlanırken ve resimler oluşturulurken, iletişimde alıcılarımızın verdiği bilgilerin değerlendirilmesinden çok bunların bazılarının seçilip algı şiddetinin arttırılmasına yönelinmiştir. Bunu yaparken de doğadaki ve günlük yaşantımızdaki olay ve olguların içinde yer alan, varlıklarını sezemediğimiz nesneler ve oluşturdukları yasaların simgesel değerlendirmesinin yapılmasına çalışılmıştır. Raporun oluşumunda, tarihin basamaklarından çıkarak, adımların anlamı çözülmeye çalışılmış ve her basamağın ürettiği plastik obje o basamağın temel taşlarını oluşturan düşünürler, bunların getirdikleri felsefe, bu felsefenin oluşturduğu değişim ve bu değişimin algılanıp iletilmesi bazında değerlendirmeye yönelinmiştir..
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY If we define communication, the effect of audial communi cation and message to the plastic arts, as all kinds of In formation and emotion cross changes betveen a timeful/spaceful nniverse called the giver and another temeful/spaceful uni verse called the receiver we can desolve the plastic object more easily, at a state of being the high production of a living form and a message conductor. A living form is an organism that permanently gives and receives mesages. If we look at a more narrow minded point of view: it is alia sorts of emotions, enformation and sense conduction that is obtained via a set of signs between two people (signs -myths -gestures). What we are talking about here is the plastic arts and the relation of these on a message and communication bases. During communicaton, the effect of the tool of communication is very important and sense because another tool is given to it as a ' content '. The content of a film is a ramon, a ballet's is a mythological hero, a written form's is speech, the plastic form's is a universal comment due to a high level of sense, coming to life. Communication ise one fo the first needs of men. In order7 for communication to exist, there must be a set of signs. TheseIV can be the outer representation of special contiditons, some coincidential signs object due to the relation with our thogths, happiness, being scared, complaints or it can be the answer of an intellectual sensing that has been shaped with an intuition for art. The concept that caries the contributional character of the art objects is the structure of the message. If a contributon of message is not provided, attention must be given t the psychological roots of the behaviour and to the type of se- peech. At the section of this report regarding the solving of pictures, it will be cautious to see that a search for the ansewer of the question 'why' is being analysed at the pyschological roots of these pictures. This happens as a re sult of taking all kinds of communcation ways as a means of sigm production. While the report is being prepared, emphasis has been given to increasing the power of the sense rather than the evaluation of the information given by our sensors during the communi cation. While doing this, we have tried to evaluate the laws and objects of which their existance we do not sense and which are in our daily lives and concepts., sign wise. At preparing this report, we have tried to solve the stepsV taken, starting from the steps of history, and all plastic objects that have been produced at each level have been eva luated according to the intellectuals the philosophy made by them, the change due to this philosopy and the sensing and sending of this change.