Duygusal zeka ve örgütten kaynaklanan stres arasındaki ilişkinin incelenmesi: Hemşireler üzerinde bir araştırma
The relationship between emotional intelligence and stress due to the organization: A study on nursing
  1. Tez No: 306739
  2. Yazar: ZEYNEP KALYONCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, duygusal zeka ile stres kavramlarını tanıtmak ve bu iki değişken arasındaki ilişkiye yönelik uygulamalı bir araştırma yapmaktır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde duygusal zeka, ikinci bölümde stres konuları ile ilgili teorik bilgiler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bu iki değişken arasındaki ilişkiye yönelik olarak yapılan alan uygulaması ve uygulama sonuçlarına göre yapılan değerlendirmeler bulunmaktadır.Araştırmanın evrenini Ankara ilinde faaliyet gösteren bazı özel ve kamu hastanelerinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Araştırma 333 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak Wong ve arkadaşları (2002) tarafından geliştirilen Duygusal Zeka Anketi ve Bayram (2006) tarafından geliştirilen İş Stresi Anketi kullanılmıştır.Elde edilen veriler uygun istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda duygusal zeka ile stres arasında anlamlı ancak zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to introduce emotional intelligence and stress concepts and make a practical investigation about the relationship of these two variables.This study consists of three parts. There is literature review about emotional intelligence in the first section and about stress in the second section. The third section, covers a case study analysis about the relationship between two variables mentioned above and evaluation about the results..The subjects of the study are nurses working in the private and public hospitals in Ankara. The research was carried out with 333 participants. In the case study, the Emotional İntelligence Questionnaire which was developed by Wong and Others (2002) and Organizational Stress Questionnaire which was developed by Bayram (2006) have been used.The collected data were analyzed using appropriate statistical techniques. As a result of this study, it was found a significant but weak relationship between emotional intelligence and stres.