Çağdaş kent yaşamında insan-iç mekan ilişkisinin plastik öğeleri
  1. Tez No: 30675
  2. Yazar: Ü. ILGAZ TOPCUOĞLU (ÖZGEN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çağdaş kent yaşamında insan-iç mekan ilişkisinin çıkış noktası olarak ele alındığı bu raporda, plastik öğelerle resimsel özgün bir dil oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu genel yapı doğrultusunda yapılan uzun süreli gözlemlerin sonucunda, tüm yaşantılarıyla içinde nefes alan bireyleri en iyi betimleyen bir iç mekan olarak ev ortamı seçilmiştir. Bu düşünsel algılama doğrultusunda ev ortamı, bireye en yakın çevre olarak ele alınmıştır. Çevre bağlanımda ev ortamı, insanla bütünleşen, içinde barındırdığı -tekil ve çoğul olarak- bireyin hemen tüm yaşantılarında belirleyici olma niteliğini de yüklenir bir görünümdedir. Tüm bunlara bağlı olarak da, iç mekanla birlikte plastik öğe olarak insan figürü ele alınmıştır. Sonuçlandırılmış özgün çalışmaların tümünde, aynı resimsel ana motif kullanılmasına karşın, birbirlerinden ayrı kompozisyon biçimlemeleri de denenmiştir. Uygulamaların plastiği, çağdaş kenti soluyan insanın iç mekan ortamındaki içselliğini öne çıkarabilecek değerde olması dikkate alman en önemli etmendir. Kapsam olarak, bu raporun uygulamalarla olan düşünsel ve kılgısal bağı için insan-iç mekan görüntüleri betimlenerek soyutlamalara gidilmiştir. Resim yapma sürecindeki coşkunun yanısıra, de neme, bozma ve değiştirmeler de sonuca ulaşmada önemli bir itki olmuştur. Tüm resimlerde, insan-iç mekan bağlanımdaki biçimler ve soyutlamalar çoğunlukla karışık teknik (yağlıboya, akrilik, sprey boya, kolaj gibi) kullanılarak yapılmıştır. Birinci bölümde, kavram olarak iç mekan resmi, iç mekanın yeri ve gelişimi, ayrıca bu konuya kaynaklık eden sanatçıların konuya bakış açılan ile yapıtları incelenmiştir. İkinci bölümde, çalışmalardaki insan-iç mekan ilişkisi ve resimlerin plastiğiaçıklanmıştır. Üçüncü bölüm ise, beş grup altında toplanan resimlerin teknik açıdan ayrıştırımlarını kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Man-interior relations in the modern city life are handled as the starting point of this report, and a pictorial original language is tried to be structured through plastic elements. In accordance with this general structure long-term observations have been done. As a result of these observations, home as interior is prefered, for it reflects the living human-being in detail. The home interior is handled as the closest environment to the individual. In relation with the environment, the home interior integrates with the household. Besides, the human figure, as a plastic element, is handled along with the home interior. In all completed original works, not only the same basic motif is prefered, but also various shapes of compositions are experimented. The most important point within these applications is, to bring into focus the interior which the contemporary man is sharing in his life. Within the applications, to show the relation to the mind and activity, man-interior is described and abstracted. Along with the enthusiasm felt in the painting process, experimantation, deformation, and alteration, too, are of great impulse in reaching the final state of the work. In all the paintings, the form in relation to man-interior are mostly created with the use of some complex techniques (oil paint, acrylic, spray paint, collage). In the first chapter, the concept interior paintings, the state of interior and itsvuı development, moreover, the contributors and the forerunner of this subject along with their works and views are examined. In the second chapter, the relation of man- interior and the plastic perspect of paintings are explained. And the third chapter, includes five groups of paintings with their technical explanations.