Kamusal alan - kamuya açık özel mekan ilişkisinde geçiş bölgeleri
Public domain - privately owned public space relationship and transition zone
  1. Tez No: 142643
  2. Yazar: V. SİRMEN PERİNÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
KAMUSAL ALAN - KAMUYA AÇIK ÖZEL MEKAN İLİŞKİSİNDE GEÇİŞ BÖLGELERİ ÖZET Bu tezde, kamusal mekanlar ile kamuya açık özel mekanların ilişkisinde ara mekan olarak ortaya çıkan geçiş mekanlarının kent bütünü içindeki yeri incelenmektedir. Kent bütününü oluşturan kentsel dış mekanlar ve bina arayüzünde oluşan kamusal nitelikteki geçiş mekanı ele alınmıştır. Geçiş mekanı kavramını bina ve kentsel dış mekan, kamusal ve kamuya açık özel mekan, iç ve dış mekan arasındaki etkileşimler sonucunda meydana gelmektedir. Bu mekanların tasarımında toplumsal yaşamın sağlanması için dikkat edilmesi gereken etkenler değerlendirilmiştir. Bunun için geçiş mekanı kavramı çağdaş mimari ve kentsel tasarım örnekleri ile irdelenmiştir. Kamusal mekanlar ve kamusal yaşamın incelendiği ikinci bölümde kamusal mekanların insan yaşamındaki önemi vurgulanmıştır. Kentin ortak mekanları olan kamusal mekanlar ve bireysel hayatı yansıtan özel mekanlar tanımlanmış ve özellikleri irdelenmiştir. Kamuya açık özel mekanların ortaya çıkışını değerlendirmek için kamusal mekanların tarihsel süreç içinde gelişimini ve geçmişten bugüne kadar toplum yaşamındaki yerini anlamak önemlidir. Kamuya açık özel mekanları tanımlarken kamusal ve özel mekan ya da yaşam arasındaki ayrımlar, sınırlar ve ilişkiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde geçiş mekanlarının kent içindeki önemi, mekansal ve işlevsel özellikleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Bina ve kentsel dış mekan, iç ve dış mekan, kamusal ve kamuya açık özel mekan arasındaki ilişkiler geçiş mekanının oluşumunda ve bu mekanın kentsel yaşama dahil olmasında etkilidirler. Farklı alanlar arasında mekansal hiyerarşiyi sağlayan geçiş mekanları farklı mekanların hem ayrımını hem de bağlanmasını sağlarlar. Geçiş mekanlarının mekansal tipleri eşikler, saçaklar, girişler, arkadlar, pasajlar ve atriumlar olarak ele alınmıştır. Bu geçiş mekanları kentin mekansal bütünlüğünün sağlanmasına yardım ederler. İnsanların yaşamlarını sürdürmeleri için iyi ortamın yaratılmasında bütün kentsel mekanlar gibi geçiş mekanlarının da tasarımı etkili olmaktadır. Geçiş mekanlarının vıııtasarımını etkileyen yaşamsal, duyumsal, fiziksel, yasal ve çevre düzenleme boyutları dördüncü bölümde tartışılmıştır. Yaşamsal boyut, insanların bir alanda yaşamlarını sürdürebilmesi için gerekli olan sağlık koşullarını, bir yerin yaşanabilir olması için gereki olan erişilebilirliği ve insanların sosyal ilişkilerini kapsamaktadır. Duyumsal boyutta, mekanı tanımlamaya yardım eden biçimsel unsurlar olan kimlik ve strüktür, mekansal olmayan bileşenler olan uyum, şeffaflık ve okunabilirlik ve geçiş mekanının anlamsal ve sembolik özellikleri ele alınmıştır. Süreklilik, kapalılık, esneklik, ölçek ve oran ve fiziksel çevre kontrolü fiziksel boyutta tespit edilen özelliklerdir. Bir mekanın hem tasarımı hem de kullanımı açısından büyük etkiye sahip olan o mekanın kimin kontrolünde ve mülkiyetinde olduğu gibi yasal özellikler değerlendirilmiştir. Son olarak geçiş mekanının hem fiziksel hem anlamsal özelliklerini etkileyen düzenlemede kullanılan peyzaj elemanları incelenmiştir. İyi bir ortam yaratmak için bu boyutların bir arada göz önüne alınması ve tasarımların buna bağlı olarak yapılması gereklidir. Sonuç olarak, insan yaşamında büyük yer tutan meydanlar, sokaklar gibi kamusal mekanların canlı kalabilmesi için, bunlarla ilişkili kamuya açık özel mekanların canlı olması gerekmektedir. Burada önemli role sahip olan geçiş mekanının kentsel bütünlüğün sağlanması ve insan hayatında anlamlı bir yere sahip olması için tasarlanmasının önemi vurgulanmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
THE PUBLIC DOMAIN AND THE PRIVATELY OWNED PUBLIC SPACE RELATIONSHIP AND TRANSITION ZONES SUMMARY By this thesis, transition zones are examined in the urban context, as an intermediate space in the interrelationship between public and privately owned public space. Urban outdoor space forming the urban context and public type transition zones related to the interface of the built form are studied. The concept of the transition zone is created by the interactions between the built form and the outdoor urban space; public space and privately owned public space; and indoor and outdoor space. Factors making the public life more effective are evaluated, during the design process of such spaces. In order to achieve this goal, the concept of transition zone is analyzed with several examples from contemporary architecture and urban design. In the second chapter where public space and public life are studied, the importance of public space in human life is emphasized. Private spaces reflecting private life and public spaces as common urban spaces are defined and their characteristics are analyzed. It is important to understand the development of the public space throughout history and the role of the public space in communal life from the past to the present in order to evaluate the emergence of privately owned public space. The differences, boundaries, and relations between public and private space or public and private life have been considered when defining privately owned public space. The third chapter attempts to define the importance of transition zones in the city and their spatial and functional features. The relationship between the built form and urban outdoor space; indoor and outdoor space; and public space and privately owned public space is influential on the emergence of the transition zone and its inclusion in urban life. Transition zones that make spatial hierarchy possible between different domains also provide separation and connection between these areas. The types of transition zones are defined as thresholds, eaves, gates, arcades, passages, and atria. These transition zones help in providing the spatial integrity of the city. As well as all urban spaces, the design of the transition zone affects the creation of a good setting for people to live in. The vital, sensual, physical, legal andenvironmental dimensions affecting the design of transition zone are discussed in the fourth chapter. The vital dimension includes the health conditions needed for people to continue living in a given area; the accessibility required to make a place to be livable, and the social relationships of the people. The sensual dimension contains the elements of identity and structure helping define the space, non-spatial components such as compatibility, transparency and legibility, and the semantic and symbolic characteristics of the transition zone. Continuity, enclosure, flexibility, scale and proportion, and physical environment control are subtitles that belong to the physical dimension. Legal dimensions with a big impact on the design and the use of a space such as control and ownership rights are studied. The landscape elements used in organizing which affects both the physical and the semantic features of the transition zone are examined. In order to provide a good milieu, it is important that these dimensions are considered as a whole and the designs are made accordingly. In conclusion, in order to keep public spaces (such as squares and streets having an important role in public life) alive, privately owned public ones that are linked to these public spaces must be kept alive as well. Finally, the importance of designing the transition space, to ensure its urban integrity and to create a meaningful place in human life, is emphasized. XI