Yenilenebilir enerji kaynakları hidroelektrik santraller ve Sırakonaklar hes projesi
Renewable energy sources, hydroelectric power plants and Sirakonaklar hepp project
- Tez No: 306815
- Danışmanlar: PROF. DR. TEFARUK HAKTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, İnşaat Mühendisliği, Energy, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, tarihsel gelişimi Türkiye ve Dünyadaki durumu kullanım alanları ve yerleri başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrolik enerji konusu üzerinde durularak, hidroelektrik santrallerin önemi, özellikleri, sınıflandırılması, hidroelektrik santrallere ait elamanların anlatımı, hidroelektrik santrallerle ilgili teknik ve teorik bilgiler, hidroelektrik santrallerin avantajları dezavantajları, Türkiye ve Dünyadaki potansiyeli ve çevreye olan etkileri konularına değinilmiştir.Elektrik enerjisi üretmek amacıyla hayata geçirilecek olan Sırakonaklar HES Projesi hakkında teknik bilgiler verilmiş ve hidrolik hesapları yapılarak incelemelerde bulunulmuştur. Sırakonaklar HES projesinin Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı ve aynı zamanda tez hocam Prof. Dr. Tefaruk Haktanır Hocama ait HAC 4 Programı ile ve kendisinin de yardımları ile Sırakonaklar HES projesinin teknik doneleri ilgili kaynaklardan sağlanarak, kaydedilmiş gerçek ve sentetik olarak türetilmiş aylık akım serileriyle Sırakonaklar HES projesinden elde edilecek yıllık ortalama enerji ve enerjinin 45 yıllık işletme süreci başındaki net parasal kazancı hesaplanmıştır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce verilmiş olan: iskonto oranı = %9.5, güvenilir enerji birim fiyatı 6 US Cent/kWs, ikincil enerji birim fiyatı 3.3 US Cent/kWs değerleri ile yapıldıktan sonra, hesaplar iskonto oranı %8.5 ve %7.5, güvenilir enerji birim fiyatı 10 US Cent/kWs, ikincil enerji birim fiyatı 5 US Cent/kWs değerleri ile de tekrar edilmiştir. ve 45 yıl başındaki net hidroelektrik enerji kazancının bu değişikliklere olan duyarlılığı sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of the renewable energy sources, the historical development, the status of Turkey and the World, including the fields of usage and places, emphasize on the subject of hydraulic energy which is one of the renewable energy, the hydroelectric power plants importance, characteristics, classifcation; explanation of the elements of the hydroelectric power plants, technical and theoritical knowledge about them, the potential in Turkey, and the World, and the effects of the environment have been mentioned topics.The technical information have been given which will be implemented in order to produce electrical energy and the observation have been made to hydraulic calculations. Sırakonakalr HEPP project?s the net monetary gain calculated in the HAC 4 programme which belong to Erciyes University Faculty of Engineering Head of Department of the Civil Engineering and at the same time my thesis mentor Prof. Dr. Tefaruk Haktanır and his assists, by providing technical related sources of Sırakonaklar HEPP, recorded in real and synthetically derived monthly stream series and to be obtained the average annual energy from Sırakonaklar HEPP and at the beginning of the 45 years operational process. It was calculated with the value of General Directorate of State hydraulic works which is given to discount rate 9.5%, firm energy unit price 6 US Cents/kWh, secondary energy unit price 33 US Cents/kWh and repeated with the values of discount rate 8.5% and 7.5%, firm energy unit price 10 US Cents/kWh, secondary energy unit price 5 US Cents/kWh and at the beginning of the 45 years net gain of hydroelectric energy sensitivity is presented on the changes.