Sanal model ölçme ve canlandırma
Virtual model measuring and animation
  1. Tez No: 306814
  2. Yazar: EMRE TERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BEŞDOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı disiplinlerde üç boyutlu dijital modellere duyulan ihtiyaç, gelişen teknolojiye bağlı olarak artmaktadır. Fotogrametri ve Bilgisayarda görme alanlarının önemli bir araştırma konusu olan 3B modeller, nesnelerin 2B imgelerine göre daha anlamlı ve detaylı olması nedeniyle tercih edilmektedir. 3B model elde etmek için geliştirilmiş çok sayıda yöntem bulunmaktadır.Nesnelere ait 3B model üretiminde kullanılan yöntemler, genel olarak aktif ve pasif modelleme yöntemleri olmak üzere sınıflandırılırlar. Aktif yöntemler, nesne üzerine yansıtılan tarayıcı işaretlerden üç boyut bilgisinin çıkartılması esasına dayanmaktadır. Nesne üzerine yansıtılan işaretler, yapısallaştırılmış ışın demeti, izdüşüren bir projektör, çizgi lazer veya ışık kaynağı olabilir. Pasif tarama yöntemlerinde amaç ise bilgisayarlı görmenin (computer vision) temel problemi olan 2B imgelerden görüntünün üç boyutlu yapısı ile ilgili bilgi çıkarmaktır.Bu çalışmada üç boyutlu model üretim yöntemlerinden, bir pasif modelleme yöntemi olan siluet tabanlı şekil tarayıcıların çalışma prensipleri anlatılmıştır. Nesnenin 3 boyutlu modeli siluet tabanlı 3DSom(Demo) yazılımıyla modellenmiştir. Xsens Moven Hareket Yakalama Sistemi ile modelin canlandırılmasında kullanılacak hareket verileri elde edilmiştir. 3D Studio Max yazılımı ile model canlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The need for 3D modeling in different disciplines are increasing, depending on the developing technology. 3D models which are important research subjects in photogrametry and computer vision are preferred because they are more expressive and detailed comparing to 2D images. There are many methods developed to obtain 3D models.The methods which are used to produce 3D models of objects are generally classified as ?active? and ?passive? modeling methods. Active methods are based on producing three dimensional information from marks of scanner on objects. The marks can be a structured light beam, a projector, a line laser or a light source. The aim of passive scanning methods is extracting 3D information from 2D images which is a basic issue for computer vision.In this study, silhouette based three dimensional shape scanners and its operating principles, one of the passive three dimensional model production methods, are explained. The 3D model of the item is modeled by silhouette based 3Dsom(Demo) software. The movement data which is used to animate the model is obtained by Xsens Moven Motion Capture System. 3D Studio Max software is used to animate the model.