Balıkesir Çimento Fabrikası için hammadde seçimi
  1. Tez No: 8560
  2. Yazar: BAHADIR AKSANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV ÖZET Balıkesir çimento Fabrikası 'nda enerji tasarrufu için uygun çimento hammaddesi seçimi, F.L. Smidth öğütülebilirlik yöntemi kullanılarak yapılmıştır. ÇÎTOSAN laboratuvarlarında yapılmış olan öğütülebilirlik deneylerinde, deney malzemesi olarak Balıkesir çimento Fabrikasına ait sahalardan alman dört temsili kalker numunesi kullanılmıştır. Numuneler KT1, KT4, KT6 ve KT8 olarak kodlanmış- tır. öğütülebilirlik deneylerinde kullanılan deney değirmeni üç kamaralı tüp değirmenlerin laboratuvar ölçekli bir kopyasıdır ve tüp değirmenlerin bütün özelliklerine sahiptir. Tüketilen enerji ve değirmenin devir sayısı deneyler sırasında doğrudan ölçülmüştür. Bütün deneylere 90 um elek üzerinde, malzemenin % 5 'i kalana dek devam edilmiştir. Enerji harcaması ve değirmen devir sayısı diğerlerinden daha az olan KT8 kodlu numunenin en iyi alternatif çimento hammaddesi olacağı belirlenmiştir (1200 devir ve 19 kwh/t). Bu sonuca ek olarak, numunenin kimyasal bileşiminin de diğer numunelerden iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Enerji tüketimi ve devir sayısı göz önüne alındığında, KT6 numunesinin ikinci bir alternatif olabileceği düşünülmüştür. Ancak, KT6rnın kimyasal bileşiminin KT8'in kimyasal bileşimi kadar iyi olmadığı görülmüştür. Diğer iki numune (KT1 ve KT4), enerji tüketim değerleri diğer iki numuneden çok daha fazla olduğundan dikkate alınmamıştır. Sonuç olarak, eldeki dört farklı numune içinde en uygun çimento hammaddesi olarak KT8 belirlenmiştir. Ancak enerji tasarrufu düşünüldüğünde bu konu hakkında daha ayrıntılı bir çalışmanın yapılması doğru olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Selection of proper cement raw material for energy saving in Balıkesir Cement Plant has been achieved by using F.L. Smidth grindability method. In the grindability tests carried out in ÇİTOSAN laboratories, four represantative calcereous samples, taken from areas in possess of Balıkesir Cement Plant, was used as feed materials. The samples were codded as KT1, KT4, KT6 and KT8. The test mill used in the grindability tests is a labora tory scale of three chamber tube mills and possesses all the characteristics of tube mills. The value of energy consumption and the number of revolution of the mill were measured directly during the tests. All the tests were proceeded until 5 % of the material is retained at 90 um aperture size. After evaluating the best results, the alternative cement raw material has been considered to be the KT8 sample since, only 19 kwh/t energy was consumed while the number of revolution of the mill was 1200. Moreover, the chemical composition of the same sample was proved to be better than the other samples. An another sample KT6, was considered to be a second alternative raw material as far as energy consumption and the number of revolution were concerned. However, its chemical compo sition was not as good as chemical composition of KT8. The other two samples KT1 and KT4, were not taken into consideration since the energy consumption was much higher than the remaining two samples. Consequently, the most proper cement raw material among the available four different samples was determined to be KT8. However, a more detailed study is recommended to be carried out about this subject as far as the importance of energy saving is concerned.