Sandviç kompozit plaklarda bağlantı noktalarının hasar analizi
Damage analysis of the joints in sandwich composite plates
- Tez No: 306869
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CESİM ATAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
 - Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, cam elyaf takviyeli sandviç kompozit plaklarda pimli bağlantıların hasar mekanizmasının deneysel olarak incelenmesidir. Deney esnasında kullanılan sandviç kompozit numuneler, vakum destekli reçine infüzyon sistemi kullanılarak Dokuz Eylül Üniversitesi Kompozit Araştırma Laboratuvarı'nda üretilmiştir. Deney için Shimadzu AG-X marka çekme test cihazı kullanılmıştır.Öncelikle dolgusuz pimli bağlantıya sahip numuneler üretilmiş ve çekme deneyleri yapılmıştır Ardından çeşitli geometrik parametrelere sahip pim etrafı elyaf-reçine dolgulu numuneler üretilmiş ve çekme deneyine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar birbirleriyle ve uygun parametreler temel alınarak karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar tartışılmış, dolguların hasar mekanizmalarına etkisi hakkında faydalı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the pin joints failure mechanism of sandwich composites reinforced with glass fibers and epoxy resin. The specimens used in experiments were manufactured by vacuum assisted resin infusion molding method in Composite Research Laboratory at Dokuz Eylül University. Shimadzu AG-X brand tensile testing machine used in the experiments.Firstly the unfilled specimens with pinned joints were manufactured and tensile experiments were done. Secondly the specimens reinforced with glass/epoxy filling around the pin hole for various geometric parameters were manufactured and then tensile experiments were done. The results obtained are compared with each other based on appropriate parameters. The results are discussed, and useful conclusions are noted regarding effect of fillings on the damage mechanisms.