Ekstraselüler toprak enzim aktivitelerinin tayinlerinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırılması
Comparison of determination methods used for extracellular soil enzyme activities
  1. Tez No: 306908
  2. Yazar: VİLDAN ERCİ IŞILDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİDVAN KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin farklı illerinden alınan toprak örneklerinin genel fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlendikten sonra, aynı ekstraksiyon sonucu elde edilen ekstraktlarda spektrofotometrik ve potansiyometrik ölçüm sistemleri ile toprakların üreaz ve alkalen fosfataz aktiviteleri saptanmıştır. Potansiyometrik ölçümler için amonyum seçici ve fosfat seçici mikro elektrotlar bu tez çalışması kapsamında hazırlanmış ve kullanılmıştır. Kullanılan elektrotların potansiyometrik performansları durgun ortamda bilgisayar kontrollü potansiyometrik sistem kullanılarak test edildikten sonra elektrotların durgun ortam oldukça tekrarlanabilir sonuçlar verdiği belirlenmiştir.Çalışmada, fiziksel ve kimyasal özellikleri birbirinden farklılık gösteren toplam 26 toprak örneği kullanılmıştır. Çalışma sonunda elde edilen sonuçlara göre, spektrofotometrik yöntem ile belirlenen üreaz aktivitesinin 11,98 ? 33,14 (ort. 22,68) ?g N g-1 kuru toprak arasında, potansiyometrik yöntem ile belirlenen üreaz aktivitesinin ise 12,17 ? 33,90 (ort. 23,51) ?g N g-1 kuru toprak arasında değiştiği belirlenmiştir. Aynı şekilde, spektrofotometrik yöntem ile belirlenen alkalen fosfataz aktivitesinin 5,81 ? 33,82 (ort. 17,88) ?g p-nitrofenol g-1 kuru toprak arasında, potansiyometrik yöntem ile belirlenen alkalen fosfataz aktivitesinin ise 9,71 ? 30,04 (ort.
Özet (Çeviri)
In present thesis study, after general physical and chemical properties of soil samples received from the different cities of Turkey have been determined, in the extracts of the soil samples obtained by same extraction methods, urease and alkaline phosphatase activities of soils were determined by spectrophotometric and potentiometric measurement systems. Ammonium selective and phosphate selective microelectrodes were prepared and used for the potentiometric measurements within the scope of this thesis work After potentiometric performances of the electrodes used were tested using a computer controlled potentiometric system under the stagnant environment. It was determined that the electrodes gave highly reproducible results under the stagnant environment conditions.In the study, 26 soil samples having diversity in physical and chemical properties were used. According to the results obtained at the end of the study, The urease activity determined by spectrophotometric method was found between 11,98-33,14 ( mean 22,68) µg nitrogen g-1 dry soil, while the urease activity determined by potentiometric method was found between 12,17 -33,90 (mean 23,51) µg nitrogen g-1 dry soil.