Bazı bacillusların ekstraselüler proteazlarının özellikleri ve üretim koşullarının optimizasyonu
Some properties of extracellular bacillus proteases and optimisation of enzyme production
- Tez No: 16585
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEDAT DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI BACİLLUS'LARIN EKSTRASELÜLER PROTEAZLARININ ÖZELLİKLERİ VE ÜRETİM KOŞULLARININ OPTİMİZASYONU Melike BALK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Bilimi ve Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Sedat DÖNMEZ 1991, Sayfa :53 Jüri : Doç. Dr. Sedat Dönmez Doç. Dr. Faruk Bozoğlu Doç. Dr. Filiz Özçelik Bu araştırmada, bazı Bacillus türlerinin ekstraselüler proteaz enzimleri incelenmiştir. 12 Bacillus sp. nin proteaz aktivitelerine göre seçiminde kazeinli veya sütlü katı ortamlar de nenmiş ve disk yöntemiyle ekilen katı ortamda 48 saat inkübasyondan sonra diskler etrafında en geniş zonları oluşturan bakterilerin B.cereus ve B.subtilis olduğu belirlenmiştir. Sıvı besi- yerinde geliştirilen bakterilerin belli sürelerde ölçülen toplam proteaz aktivitelerinin de bu iki bakteride en fazla olduğu gözlenmiş ve bu nedenle proteaz üretiminde kullanılmışlardır. Pro teaz üretimi amacıyla denenen yedi farklı sıvı besiyeri arasından maksimum aktiviteler fish-Ill cerelose besiyerinin.bir modifikasyonuyla elde edilmiştir. 37°C de 48 saat sonra B.cereus, pH 9.0-10.0aralığında 600 U/ml, B.subtilis ise pH 7.0-8.0 aralığında 525 U/ml toplam proteaz ak- tivitesi göstermişlerdir. Her iki bakterinin FC besiyerinde oluşturduğu enzimlerin bazı özelliklerini belirlemek amacıyla değişik oranlardaki EDTA ve Zn++ nun etkileri incelenmiştir. Bunun sonucunda 200 |mM EDTA'nın B.subtilis proteazını inhibe ettiği ancak 0.2 mM Zn++ çözeltisi ile akti- vasyonun yeniden sağlanabildiği saptanmıştır. B.cereus proteazının ise bu ajanlardan etkilen mediği gözlenmiştir. Sonuç olarak B.subtilis proteazının bir metalloproteaz, B.cereus protea zının ise metalloproteaz olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Kaba enzim sıvılarındaki enzim proteinleri çöktürme, dializ ve jel filtrasyon yöntemle riyle kısmen geri kazanılmıştır. +4°C de saklanan enzim sıvılarında aktivite kayıpları rutin olarak ölçülmüş ve bu kayıpların önemli olmadığı belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Ekstraselüler proteazlar, Bacillus sp., Toplam proteaz aktivitesi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis SOME PROPERTIES OF EXTRACELLULAR BACILLUS PROTEASES AND OPTIMISATION OF ENZYME PRODUCTION Melike BALK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Science and Techology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Sedat Dönmez 1991, Page :53 Jury : Assoc. Prof. Dr. Sedat Dönmez Assoc. Prof. Dr. Faruk Bozoğlu Assoc. Prof. Dr. Filiz Özçelik In this study, extracellular proteases of some Bacillus species were investigated. 12 Bacillus sp. were firstly tested with casein or milk on agar media, B.cereus and B.subtilis exhibited the widest zones around discs were detected, after 48 hours incubation time. 12 Bacillus sp. were grown in broth medium and their total protease activities were measured at certain times. Maximum activities were also showed by B.cereus and B.subtilis and these bacteria were used for protease production. For this purpose, 7 different broth media were prepared. Among the media, maximum activities were obtained from a modification of Fish-cerelose (FC) broth medium. After 48 hours incubation time at 37°C, the total proteaseactivity from B.cereus on FC broth medium was obtained about 600 U/ml at pH 9.0-10.0. At the same conditions, B.subtilis protease showed 525 U/ml activity at pH 7.0-8.0. Effects of various concentrations of Zn++ and EDTA on crude protease solutions were detected. The protease activity of B. subtilis was inhibited by addition of 200 (iM EDTA but this activity could be reactivated with 0,2mM Zn++. These agents didn't very much inhibi ted the protease activity of B. cereus. These results indicated that B. subtilis protease is a metal ? loprotease but B. cereus protease isn't. The enzyme protein in crude enzyme solutions were partially recovered by precipitation, dialysis and gel filtration methods. The enzyme solutions were stored at +4°C and activity losses were routinly measured, results observed that these losses weren't important. Key Words : Extracellular proteases, Bacillus sp. Maximum total protease activity.