Farklı keçi genotiplerinin Doğu Akdeniz bölgesi koşullarındaki performanslarının karşılaştırılması
Comparison of different goat genotypes of performances under east mediterranean region conditions
  1. Tez No: 232191
  2. Yazar: SABRİ GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, Hatay ili Antakya ilçesi, Şenköy beldesinde yürütülmüştür. Çalışmanın hayvan materyalini, bölgenin yerli keçileri (Hatay keçisi) ve bunların farklı ırk/genotiplerle melezleri oluşturmuştur. Melezlemelerde, 2004 ve 2005 yıllarında Alman Alaca Asil keçisi melezi (%75 Alman Alaca Asil keçisi ve % 25 Kıl keçi) erkekler ile Saanen melezi (% 65.63 Saanen ve % 34.37 Kilis keçisi) erkekler kullanılmıştır. Çalışmada bunlara ilave olarak, 2005 yılında Şam keçisi x Yerli keçi çiftleştirmeleri de yapılmıştır. Bu çiftleştirmeler neticesinde Alman Alaca Asil melezi tekesinden olan keçilere AY, Saanen melezi tekesinden olanlara SY, Şam tekesinden olanlara da ŞY genotipi denilmiştir.Deneme materyali olarak kullanılan Hatay keçilerinde canlı ağırlık, vücut uzunluğu, cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği göğüs derinliği, göğüs çevresi sırasıyla 39.3 ± 0.81 kg, 66.2 ± 0.72 cm, 73.2 ± 0.57 cm, 73.3 ± 0.64 cm, 29.0 ± 0.25 cm ve 81.1 ± 0.92 cm; AY genotipinde 31.1 ± 1.29 kg, 60.6 ± 0.69 cm, 66.3 ± 0.96 cm, 67.1 ± 1.02 cm, 26.9 ± 0.44 cm ve 72.5 ± 0.87 cm; SY genotipinde 33.3 ± 1.52 kg, 61.71 ± 1.33 cm, 67.7 ± 0.86 cm, 68.4 ± 0.67 cm, 26.6 ± 0.34 cm ve 74.0 ± 1.38 cm olarak ölçülmüştür.Çalışmada, Hatay keçilerinde gebelik oranı % 100, Doğum oranı % 100, oğlak verimi % 129.41, tekiz doğum oranı % 70.58, ikiz doğum oranı % 29.42 olarak hesaplanmıştır. Aynı döl verim özellikleri sırası ile AY genotipinde, % 100, % 100, % 148.0, % 51.35, % 48.65; SY genotipinde ise % 100, % 100, % 156.0, % 50.00, % 50.00 olarak hesaplanmıştır.Denemede doğum ve sütten kesim ağırlıkları Hatay keçilerinde 2.8 ± 0.11 kg ve 11.1 ± 0.42 kg; AY genotipinde 3.2 ± 0.10 kg ve 13.4 ± 0.42 kg; SY genotipinde 3.4 ± 0.11 kg ve 13.5 ± 0.66 kg; ŞY genotipinde 3.4 ± 0.12 kg ve 13.9 ± 0.43 kg olarak tespit edilmiştir.Çalışmada laktasyon süt verimini Hatay keçilerinde 212.1±11.30 litre, AY genotipinde 285.6±12.49 litre, SY genotipinde 302.3±12.28 litre; laktasyon süresi ise aynı sıralamaya göre 209.7 ± 5.06 gün, 235.3 ± 2.80 gün ve 238.3 ± 2.84 gün olarak hesaplanmıştır.Deneme sonunda elde edilen yeni genotiplerin çevreye adapte olduğu ve herhangi bir zorlanımla karşılaşmadığı belirlenmiştir. Mera davranışı olarak yerli keçilerle melez genotipler arasında ciddi bir davranış farklılığının olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Şenköy village of Antakya district in Hatay province. Animal material of this study was formed with local goat of the region (Hatay goats) and it?s crossbreds with different breeds/genotypes. For this aim they were used males of German Fawn crossbreds (75 % German Fawn and 25 % Hair goat) and Saanen crossbreds (65.63 % Saanen goat and 34.37 Kilis goat) during the 2004 and 2005. Additionally crossing between Shami (Damascus) goats and local goats was also performed in 2005.The goat genotypes has been obtained by these mating were named as AY, SY and ŞY genotypes due to their father?s genotypes, German Fawn crossbred, Saanen crossbreds and Shami goat respectively.In this study, body weight, body length, withers height, hearth at rump, hearth depth, hearth girth were measured as 39.3 ± 0.81 kg, 66.2 ± 0.72 cm, 73.2 ± 0.57 cm, 73.3 ± 0.64 cm, 29.0 ± 0.25 cm and 81.1 ± 0.92 cm in Hatay goat; as 31.1 ± 1.29 kg, 60.6 ± 0.69 cm, 66.3 ± 0.96 cm, 67.1 ± 1.02 cm, 26.9 ± 0.44 cm and 72.5 ± 0.87 cm in AY genotype; as 33.3 ± 1.52 kg, 61.71 ± 1.33 cm, 67.7 ± 0.86 cm, 68.4 ± 0.67 cm, 26.6 ± 0.34 cm and 74.0 ± 1.38 cm in SY genotype, respectively.Gestation rates, birth rates, litter size, single birth rate and twin birth rate as 100 %, 100 %, 129.4 %, 70.58 %, 29.42 % in Hatay goats, respectively. These reproductive characteristics were also calculated as 100 %, 100 %, 148.0 %, 51.35 %, and 48.65 for AY genotypes; 100 %, 100 %, 156.0 %, 50 % and 50 % for SY genotypes, respectively.Birth and weaning weight were determined as 2.8 ± 0.11 kg and 11.1 ± 0.42 kg for Hatay goat; 3.2 ± 0.10 kg and 13.4 ± 0.42 kg for AY genotype; 3.4 ± 0.11 kg and 13.5 ± 0.66 kg for SY genotype; and 3.4 ± 0.12 kg and 13.9 ± 0.43 kg for ŞY genotype.Lactation milk yields were calculated as 212.1±11.30 l for Hatay goats, as 285.6±12.49 l for AY genotype, as 302.3±12.28 l for SY genotype. Lactation lengths were determined as 209.7 ± 5.06 days, 235.3 ± 2.80 days and 238.3 ± 2.84 days in same genotype order.As results of the study it can be claimed that the new genotypes adapted to the environment without any living problem. It was also determined that there were no important differences between local breed and the new genotypes due to the grazing behavior.