Koyun ve keçilerde emzirmenin süt verimi, süt kompozisyonu ve sütteki somatik hücre sayılarına etkileri
The effect of suckling on milk production, milk composition and milk somatic cell count in sheep and goats
  1. Tez No: 306925
  2. Yazar: KORAY KIRIKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, koyun ve keçilerde emzirmenin süt verimi, süt proteini, süt yağı ve süt somatik hücre sayısı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede Ondokuz Mayıs Ünivrsitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen 4-5 yaşlarında 40 baş Karayaka ırkı koyun ve 2-5 yaşlarında 20 baş Saanen keçisi kullanılmıştır. Deneme sütten kesimden (kuzu ve oğlakların doğumundan 98 gün) sonra başlatılmış ve 45 gün sürdürülmüştür. Sağmal koyun ve keçiler kontrol grubu (sütten kesim yaşında yavrularından ayrılarak deneme boyunca her sabah sağım makinası ile sağılanlar) ve muamele grubuna (süt kontrol günleri hariç yavrularını emzirenler) ayrılmışlardır. Emzirmenin süt verimine, süt bileşenlerine ve süt somatik hücre sayılarına (SSHS) etkilerini belirlemek için deneme başlangıcı (I. Dönem), deneme ortası (II. Dönem) ve deneme sonu (III. Dönem) olmak üzere 15 gün aralıklarla süt kontrolleri yapılmış ve laboratuvar analizleri için süt örnekleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of weaning on milk yield, milk composition and milk somatic cell count (MSCC) in sheep and goats.Forty head of Karayaka sheep aged 4-5 years oldand 20 head of Saanen goats aged 2-5 years oldraised at Research and Application Farm of Agricultural Faculty of Ondokuz May University was used in the experiment. The experiment started at weaning and lasted 45 days.