20.4 MeV enerjili polarize protonların 64Zn çekirdeğinden inelastik saçılmasının çiftlenmiş kanal (CC) analizi
Coupled channel analysis of 20.4 MeV energy polarized proton inelastic scattering from 64Zn
- Tez No: 306924
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜŞFİK TAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezde, Moonen ve ark. tarafından elde edilen 20.4 MeV enerjili polarize protonların 64Zn çekirdeğinden elastik ve inelastik saçılmalarına ait diferansiyel tesir kesiti ve analiz gücü verilerinin 0+, 2+, 3-, 22+ düzeyleri için çiftlenmiş kanal (coupled channel-CC) analizleri yapıldı. Veriler EXFOR veri tabanından temin edildi. Analizde J. Raynal tarafından yazılan ECIS bilgisayar kodu kullanıldı. 64Zn çekirdeği için farklı çiftlenim düzenleri kullanılarak CC potansiyel parametreleri ve ß(2+), ß(3-), ß(22+) deformasyon parametreleri belirlendi. En iyi uyumlardan söz konusu deformasyon parametreleri için sırasıyla 0.2208, 0.2077 ve 0.055 değerleri bulundu. Hesaplarda 22+ uyarılmış seviyesinin nükleer durum dalga fonksiyonu bir fonon ve iki fonon durum dalga fonksiyonlarının bir karışımı olarak ele alındı ve deneysel verilerle iyi uyum sağlandı. Deneysel verilere en iyi uyumdan karışım genliği ve açısı 0.055 ve 25 olarak belirlendi. Bulguların literatürle uyumlu olduğu saptandı. Ayrıca tez çalışmaları sırasında ECIS kodu ile daha hızlı ve etkili çalışma ortamı sağlayan küçük bir bilgisayar programı geliştirildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a coupled-channel (CC) analysis of the elastic and the inelastic scattering differential cross sections and analyzing power data of Moonen et. al. for 20.4 MeV polarized protons from a 64Zn target leading to the deformed 2+, 3-, 22+ states was performed. The data were taken from EXFOR. The CC potential parameters and the ß(2+), ß(3-), ß(22+) deformation parameters of the excited states corresponding to the best fit to the experimental data were determined. For the latter parameters 0.2208, 0.2077 and 0.055 values were found respectively. For 22+ excited state, a mixed type wave function was used and a fairly good fit to the data was obtained. Best fit mixing amplitude and angle was found to be 0.055 and 25. The Results were in agreement with the literature. All calculations were conducted using the computer code ECIS06 written by J. Raynal. Also during the thesis work a small computer program providing the work environment more quickly and effectively with ECIS code was developed.