p-(N,N-dietilamino)salisilaldehit türevi bazı Schiff bazlarının kristal yapı analizi
Crystal structure analysis of same p-(N,N-diethylamino)salicylaldehyde derivative Schiff bases
- Tez No: 306938
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BÜYÜKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, ?(Z)-6-[(4-hidroksifenilamino)metilen]-3-(dietilamino)siklohexa-2,4-dienone? (C17H20N2O2), ?5-(dietilamino)-2-[(E)-(4-etoksifenilimino)metil]fenol? (C19H24N2O2), ?5-(dietilamino)-2-[(E)-(2-metilfenilimino)metil]fenol? (C18H22N2O) ve ?5-(dietilamino)-2-[(E)-(3-metilfenilimino)metil]fenol? (C18H22N2O) organik moleküllerinin X-ışını kristal yapı analizlerini ve kuramsal yöntemlerle elde edilen bazı özelliklerini içermektedir.Kullanılan tüm kristaller O.M.Ü. Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarında sentezlenmiştir. Kristallerin verileri, STOE IPDS II difraktometresi ile toplanmıştır. Bu tez kapsamında çalışılan kristaller, WinGX paket programı içinde bulunan SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımıyla direkt yöntemler ile çözülmüş ve SHELXL-97 (Sheldrick, 1997) programı yardımıyla en küçük kareler yöntemi ile arıtılmıştır.Deneysel sonuçları desteklemek amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılarak Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemi ile molekülerin moleküler geometrileri kuramsal olarak belirlenmiştir. Söz konusu moleküllerin optimize edilmiş geometrileri (bağ uzunlukları, açıları, burulma açıları), dipol momentleri, enerjileri, moleküler elektrostatik potansiyelleri (MEP) ve öncü orbitalleri (HOMO ve LUMO) B3LYP/6-31G(d, p) baz seti kullanılarak elde edilmiştir.İncelenen kristallerin, enol-imin ve keto-amin formlarını benimseyen Schiff bazları oldukları ve bunların geometrik yapıları (bağ uzunlukları, açıları, burulma açıları) ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgiler elde edilmiştir.Kuramsal ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, küçük farklılıklar bulunmasına rağmen genel olarak uyum içerisinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, X-ray crystal structure analysis and some of their properties obtained from theoretical methods were investgated ?(Z)-6-[(4-hydroxyphenylamino) methylene]-3-(diethylamino)cyclohexa-2,4-dienone? (C17H20N2O2), ?5-(diethylamino)-2-[(E)-(4-ethoxyphenylimino)methyl]phenol? (C19H24N2O2), ?5-(diethylamino)-2-[(E)-(2-methylphenylimino)methyl]phenol? (C18H22N2O) and ?5-(diethylamino)-2-[(E)-(3-methylphenylimino)methyl]phenol? (C18H22N2O) organic molecules.All crystals investigated in this study were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department, OMU, Samsun. The crystal data were collected on a STOE IPDS II diffractometer. The crystal structures have been solved by using direct methods with the program SHELXS-97 (Sheldrick, 1997) and refined by using least squares refinement with the program SHELXL-97 (Sheldrick,1997) in WinGX packet program.With the aim of supporting the experimental results, the molecular geometries of the complexes have been determined theoretically by Density Functional Theory (DFT) methods using Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 softwares. The optimized geometries (bond lengths, angles, torsion angles), dipol moments, energies, molecular electrostatic potentials (MEP) and frontier orbitals (HOMO and LUMO) were obtained from B3LYP/6-31G(d, p) calculations.Investigated crystals, are adopted enol-imine and keto-amin Schiff bases, and their geometrical parameters (bond lengths, angles, torsion angles), intramolecular and intermolecular interactions were calculated and interpreted.When the experimental and theoretical results are compared, it is seen that there is a good agreement between them.