Cam silme robotu ve maket uygulaması
Cleaning a window robot and application of model
- Tez No: 306958
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL TÜRKEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüzde endüstriyel uygulamalarda çok çeşitli robotlar hemen her alanda hızla yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bir robot sisteminin prototip olarak tasarlanması ve üretilmesi, bilgi birikimi ve koordineli çalışmayı gerektirir. Tüm bu işlemler mekanik, elektronik ve bilgisayar gibi mühendislik bilim dallarının ortaklaşa çalışması ile ancak hayata geçirilebilmektedir. Bu tezde öncelikli amacı cam silme olup kullanıcının isteğine göre belirleyebileceği, yazılım olarak geliştirilebilir kartezyen koordinat yapısında tasarlanmış bir robot prototipi, mevcut olanaklarla çok düşük maliyette hayata geçirilmiştir. Robotun günlük hayatta kullanılabilmesi için tasarım ve yazılımında bazı değişikliklerin yapılması gerekse de mevcut yapı oldukça gelecek vaat etmektedir.Anahtar Kelimeler : Cam, kartezyen koordinat, robot, tasarım, yazılım.
Özet (Çeviri)
Today, a lot of industrial robots are used quickly common at the every area by the industrial applications. Designing and production of a robot system as a prototype requires knowledge and coordinated work. All these processes just can be realized with working in partnership of the such as mechanical, electronic and computer branches of engineering science. In this thesis, a robot prototype that its first aim is cleaning a window or can be determined according to the user?s request and its software can be developed, has been designed with structure of a cartesian coordinate by the existing facilities at very low cost. The robot to be used in daily life as well as the existing building design and software changes are made, its current structure is quite promising.Keywords : Glass, cartesian coordinate, robot, design, software.