Kütahya ili Kızıl Geyik (Cervus elaphus) populasyonunun ekolojisi, biyolojisi ve yayılışı
The ecology, biology and range of the red deer (Cervus elaphus) population in Kütahya
  1. Tez No: 306969
  2. Yazar: SEVGİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET SELÇUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kütahya ilinde yayılış gösteren Kızıl geyiğin (Cervus elaphus) ekolojisi, biyolojisi ve yayılış alanları ile ilgili araştırmalar yapmak üzere 2010 ve 2011 yılları arasında arazi çalışmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda; 5 adet baş iskeleti, 7 adet boynuz ve 1 adet tahnit edilmiş yavru bireye ait materyaller elde edilmiştir. Örneklerin yaş tayinleri yapılarak iç ve diş (boynuz) karakter ölçüleri alınmıştır. Türle ilgili ayırıcı özellik ile ekolojik, biyolojik ve yayılış alanlarına ait özellikler, ölçüler ve örneklerin elde edildikleri yerlerin isimleri ve fotoğrafları verilmiştir.Ayrıca türlerin korunma stratejisine ait gerekli önlemler belirlenmiştir. Türkiye'de, il düzeyinde türün örneğe dayalı olarak bilimsel çalışması ilk defa bu araştırmada kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
A field survey was carried out between the years 2010 and 2011 in order to do research on the ecology, biology and range of the Red Deer (Cervus elaphus) in Kütahya. As a result of this survey, five skulls, seven horns and some parts of a stuffed baby deer have been obtained. Determining the age of the samples, internal and external (horns) character measurements were made. Distinctive characteristics of the species, attributes regarding their ecology, biology and range, measurements and the names and photos of the places where the samples have been obtained are given in this study.In addition to this, necessary measures to be taken regarding the protection strategy of the species have been mentioned. A scientific study based on the samples of the species has been presented in this survey for the first time at the provincial level in Turkey.