Nükleer madde için Skyrme parametrelerinin varyasyonel Monte Carlo yönteminden elde edilmesi
Determininh the Skyrme parameters from variational Monte Carlo method for nuclear matter
- Tez No: 306967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN MANİSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Varyasyonel Monte Carlo yöntemiyle nükleer madde için yeni bir Skyrme parametre seti elde edilmiştir. Nükleer madde için parçacık başına düşen toplam enerjiler Varyasyonel Monte Carlo yöntemiyle ve yeni Skyrme parametre setiyle elde edilmiştir.Yeni Skyrme parametre seti kullanılarak, simetrik nükleer maddenin doyma yoğunluğu 0.15 fm-3 olarak ve buna karşılık gelen Fermi momentumu ise 1.30 fm-1 olarak elde edilmiştir. Simetrik nükleer madde için nükleon başına bağlanma enerjisi de -15.69 MeV olarak hesaplanmıştır. Bununla birlikte, simetrik nükleer madde için bulunan aynı özellikler, farklı izospin asimetri parametrelerinde asimetrik nükleer madde için de hesaplanmıştır. Bu çalışmada elde edilen sonuçların, nükleer madde için literatürdeki farklı Skyrme parametre setleri kullanılarak elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a new Skyrme parameter set is determined for the nuclear matter by Vatiational Monte Carlo method. Total energies per particle are obtained for the nuclear matter by Vatiational Monte Carlo and the new Skyrme parameter set.Using the new Skyrme parameter set, the saturation density of symmetric nuclear matter is obtained as 0.15 fm-3 and the corresponding Fermi momentum is 1.30 fm-1. The binding energy per nucleon for the symmetric nuclear matter is calculated as -15.69 MeV. However, the same properties are calculated for asymmetric nuclear matter at different isospin asymmetry parameter. We observe that results obtained in this study are agreement with those obtained by different Skyrme parameter sets.