Ortaokul öğrencilerinin dordel-koch-test ilemotor beceri düzeylerinin belirlenmesi venorm veri çalışması (Kütahya ili örneği)
Investigating motoric performance of secondary school students via dordel koch test and normative data study: A sample of Kütahya
  1. Tez No: 435523
  2. Yazar: ZEHRA GÖZEL TEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul öğrencilerinin yaşa ve cinsiyete göre motor beceri düzeylerinin araştırılması ile 11-14 yaş grubu çocuklarının norm verilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2014-2015 eğitim öğretim yılında Kütahya il merkezinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören 1316 öğrenciden ölçüm alındı. Ölçüm aracı olarak Dordel ve Koch tarafından geliştirilen Dordel-Koch-Test (DKT) uygulandı. Çalışmaya 11 yaşında 251 (139 erkek, 112 kız) öğrenci, 12 yaşında 368 (205 erkek, 163 kız) öğrenci, 13 yaşında 322 (187 erkek, 135 kız) öğrenci ve 14 yaşında 375 (194 erkek, 181 kız) öğrenci katıldı. İstatiksel yöntem olarak öğrencilerin yaş ve cinsiyetlerine göre motor beceri düzeyleri arasında bir fark olup olmadığını belirlemek için α=0.05 anlamlılık düzeyinde çift yönlü varyans (Two Way Anova) testi uygulandı. Yaş grupları ve cinsiyetler arasındaki farkı belirlemede ikinci seviye testi olan Tukey's (HSD) testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to investigate motor skill levels of secondary school students according to their age and gender and determining the norm data of children at 11-14 age group. Measurements were taken from 1316 secondary school students studying in Kutahya in the 2014-2015 academic year. Dordel-Koch-Test (DKT) developed by Dordel and Koch is used as a measurement tool for the first time in Turkey. 11-years-old 251 (139 boys, 112 girls) student, 12-years-old 368 (205 boys, 163 girls) student, 13-years-old 322 (187 boys, 135 girls) students and 14-years-old 375 (194 boys, 181 girls) student participated in the study. As a statistical method, two-way analysis of variance at α = 0.05 significance level (Two Way ANOVA) was applied to determine whether any differences between motor skill levels of students according to their age and gender. Tukey's (HSD) as a second level test was applied to determine the differences between age groups and genders.