Kronik böbek yetmezliği olan hastalarda lipid parametrelerinin değerlendirilmesi
The evaluation of lipid parameters chronic kidney failure patients
- Tez No: 306971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronik böbrek yetmezliği, böbreklerin nefron kütlesinin ilerleyici ve geri dönüşü olmayan dejenerasyonu ile karakterizedir. Son dönem böbrek yetmezliği varılan en son nokta olarak kabul edilir. Bu noktadan itibaren hastanın artık hayatını devam ettirebilmesi için renal replasman tedavilerinden hemodiyaliz, periton diyalizi veya transplantasyondan birinin kullanılması zorunlu hale gelmiştir. Hemodiyaliz halen dünyada son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir. Yapılan çalışmalarda etkin bir hemodiyalizin morbidite ve mortaliteyi azalttığı gözlenmiştir. Bu çalışmada kronik böbrek yetersizliği ile hemodiyaliz tedavisi gören hastalarda lipid parametrelerinin etkileri araştırıldı. Çalışma grubumuzu, 12'si erkek toplam 23 diyaliz hastasının kan örnekleri ile yine 12'si erkek toplam 26 sağlıklı grup oluşturdu. Biz bu çalışmamızda üre, kreatinin, trigliserit, kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve VLDL kolesterol analizlerini tayin ederek kontrol grubumuz ile istatistiki açıdan değerlendirmesini yaptık. Sonuç olarak kolesterol değerlerimiz kontrol grubumuza göre biraz yüksek çıkmakla birlikte istatistiki açıdan bir önemlilik tespit edilemedi. Diğer parametrelerimiz arasında sırasıyla üre, kreatinin, HDL kolesterol değerlerinde (p < 0,0001), LDL kolesterol (p < 0,4552), trigliserit ve VLDL kolesterol (p < 0,020) değerleri arasında istatistiki açıdan önemlilik tespit edilmiştir. Yine yapmış olduğumuz üre-kolesterol ve üre-LDL kolesterol arasında da pozitif bir korelasyon tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic renal failure is characterized by the progressive and irreversible degeneration of the renal mass. Late phase renal failure is considered as the eventual point. From this point on, the patient can no longer continue life without the help of hemodialysis, peritoneal dialysis, or transplantation. Hemodialysis is still the most common method that is used in the treatment of last phase renal failure. The studies show that an effective hemodialysis decreases both morbidity and mortality. In this study it is investigated the patients they get hemodialysis treatment because of chronic kidney failure is investigated. We worked 23 (12 male) dialysis patient as patient group and 26 (12 male) healthy group. In this study we compared the two groups by the level of urea, creatinin, trigliseride, cholesterol, HDL, LDL and VLDL. As aresult in patients group cholesterol levels are higher than healthy group but this not very important.