Kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda hematolojik bazı parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of some hematological parameters in chronic renal failure patients
- Tez No: 306972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Sağlıklı böbrekler kanı temizlemek için ürin formundaki ekstra sıvıları uzaklaştırırlar. Bunun yanı sıra vücudun sağlıklı kalabilmesi için gerekli maddeleri de yaparlar. Oksidan stres artışı ve/veya antioksidan aktivitenin azalması nedeniyle gelişebilen çeşitli komplikasyonlarla beraber böbreklerin nefron kütlesinin ilerleyici ve geri dönüşü olmayan dejenerasyonu sonucu kronik böbrek yetmezliği meydana gelir. Son dönem böbrek yetmezliği, varılan son nokta olarak kabul edilir. Bu noktadan itibaren hastanın artık hayatını devam ettirebilmesi için renal replasman tedavilerinden (hemodiyaliz, periton diyalizi, transplantasyondan) birini seçmesi gerekir. Hemodiyaliz, dünyada son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde kullanılan en yaygın yöntemdir.Anemi, kronik böbrek yetmezliği hastalarının % 90'ını etkileyen bir sorundur. Renal anemi gelişiminde çok sayıda faktör bulunmasına rağmen eritropoietin hormonu eksikliği, eritrosit yaşam süresinde kısalma, kan kaybı ve eritropoezin baskılanması en önemli patogenetik sebeplerdir. Bu çalışmada kronik böbrek yetmezlikli hemodiyaliz hastalarında aneminin artıp artmadığını araştırmak ve bunun sebeplerini değerlendirmek amaçlanmıştır. 24 Hemodiyaliz hastası ile 26 sağlıklı kontrol grubunda, eritrosit, hemoglobin, hematokrit, eritrositlerin ortalama büyüklükleri, eritrositlerdeki hemoglobin miktarları, eritrosit-hemoglobin konsantrasyonları, eritrositlerin dağılım genişlikleri, lökosit ve trombosit seviyeleri ölçüldü. Bu çalışmaya göre eritrosit, hemoglobin, hematokrit, eritrosit-hemoglobin konsantrasyonları, lökosit ve trombosit parametreleri hasta grubunda düşük olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Healty kidneys clean the blood and remove extra fluid from the body as urine. Kidneys also produce necessary substances that are useful for body. As a result of oxidant stress and/or decrease of oxidental activity some complications can develop in addition to that progressive and irreversible degeneration of nephron mass of kidneys, choronic reanal failure occurs. End stage tenal failure is accepted as the last stage. From this point, patients must choose one of the renal replacement treament to survive (hemodialysis, peritoneal dialysis, transplantation). Hemodialysis is most common treatment method is used in end stage renal failure in the world.Anemia is a problem that affects nearly %90 of chronic renal failure patients. Altough there are many factors in renal anemia progresion. Eritropoietin hormone deficiency, decrease of erytrocyte lifespan, blood lost, suppression of erythropoesis, the most important patogenetical causes. In this study it is aimed to reserach whether there are anemia progression or not in hemodialysis patients with chronic renal failure and to evaluate the causes of this. In 24 hemodialysis patients and 26 healthy person as control group, erytrocyte, hemoglobin, hematocrit, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration, red blood cell distribution width, leucocytes and thrombocytes are measured. According to this research erytrocyte, hemoglobin, hemotocrit, mean corpuscular hemoglobin concentration, leucocytes and thrombocytes parameters have been observed low in the patient group.