Koroner yavaş akım saptanan hastalarda açlık glukozu, lipid parametreleri ve sol ventrikül diyastolik disfonksiyonlarının değerlendirilmesi
Fasting glucose, lipid parameters and evaluation of left ventricular diastolic function in patients with coronary slow flow
  1. Tez No: 310217
  2. Yazar: CELAL DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR KEMAL TEZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada koroner yavaş akım hastaları ve normal koroner arter olan bireyler arasında açlık glukozu, lipid profili ve diyastolik disfonksiyon arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya efor testi veya miyokard perfüzyon sintigrafisi ile miyokard iskemisi saptanmış 50 koroner yavaş akım hastası çalışmaya dahil edilmiştir. Normal koroner arter olan 50 kişi de kontrol grubunu oluşturmuştur. Başka merkez ve laboratuarlarda yapılmış tetkikler ve/veya koroner anjiyografi, sol ventrikül sistolik disfonksiyonu (LVEF2,0 mg/dl) olanlar çalışma dışı bırakılmıştır. Tüm hastaların açlık glukozu ve lipid profili ölçülmüş, diyastolik fonksiyonlar ise pulse ve doku Doppler görüntüleme kullanarak değerlendirilmiştir. Koroner yavaş akım saptanan hastalarda normal koroner arter olan kontrol grubuna göre trigliserid düzeyi daha yüksek, HDL kolesterol düzeyi daha düşük saptanmıştır. (p?0,05) Ekokardiyografik incelemelerde koroner yavaş akım hastalarında normal koroner arter olan kontrol grubuna göre diyastolik fonksiyon parametrelerinde istatistiksel açıdan fark izlenmemiştir. Sonuç olarak çalışmamızda trigliserid yüksekliği ve HDL kolesterol düşüklüğünün koroner yavaş akım ile ilişkili olduğunu düşündürecek bulgular elde edilmiştir. Çalışmanın retrospektif olarak yapılması, hasta sayısının az olması çalışmanın sınırlılıklarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the fasting glucose, lipid profile and diastolic dysfunction among patients with coronary slow flow (CSF) and with normal coronary artery (NCA) has been investigated. Therefore 50 patients with coronary slow flow, whose myocardial ischemia was determined by stress test or myocardial perfusion scintigraphy, were included in this study. The control group consisted of 50 patients with normal coronary artery. The patients who had their angiographies in other hospitals and the patients with, left ventricular systolic dysfunction (LVEF 2,0 mg/dl) were excluded from the study . Fasting glucose and lipid profile of all the patients were evaluted and diastolic functions were assessed using pulse and tissue Doppler imaging. Triglyceride levels were higher and HDL cholesterol levels were lower in patients with coronary slow flow compared to the control group with normal coronary artery. (p ? 0,05) At the echocardiographic evaluations, there was no statistically significant difference of the diastolic function parameters in patients with coronary slow flow compared to the control group of normal coronary artery. In conclusion, our findings suggest that high triglyceride and low HDL cholesterol levels are associated with coronary slow flow. The limitations of the study are its retrospective nature and the small number of patients included.