Bir ambalaj fabrikasında kutu üretimi için uygun yerleşim planının belirlenmesi
Determining the most apropriate cutting plan for a packaging factory
- Tez No: 306983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ambalaj, metal, kâğıt, karton, cam ya da plastik gibi malzemelerden yapılmış olan örtülerdir. Bu örtüler ürünü çarpma, ıslanma ve hasardan korumak için kullanılır. Ambalaj malzemeleri ürünlerin bir arada tutulmasını ve ürünlerim müşteriye en ekonomik yoldan ulaştırılmasını sağlar. Ambalaj, yiyecek sektörü gibi birçok sektörde kullanılır. Aynı zamanda firmalar için önemli bir maliyettir.Ambalaj sektöründe birçok çalışma bulunmaktadır. Ambalaj üretiminin farklı aşamalarında yapılmış olan bu çalışmaların farklı amaçları bulunmaktadır.Bu çalışmada, bir ambalaj fabrikasında karşılaşılan kutuların oluklu mukavva levhaya yerleşimi problemi incelenmiştir. Kutular, çeşitli biçimlerde olabilmektedir. Ancak ana malzeme dikdörtgen şeklindedir. Toplam maliyet fonksiyonunu en küçükleyecek şekilde farklı ölçülerdeki kutuların oluklu mukavvaya en iyi yerleşimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ana malzemenin ebatları sabit değildir. Bu nedenle, problem iki boyutlu atama problemidir. Ele alınan problemde sonlu sayıda alternatif bulunmaktadır. Bu nedenle tüm alternatifler gözden geçirilebilmektedir.Bu çalışmada, bir ambalaj fabrikasında karşılaşılan kutuların oluklu mukavva levhaya yerleşimi problemi incelenmiştir. Kutular, çeşitli biçimlerde olabilmektedir. Ancak ana malzeme dikdörtgen şeklindedir. Toplam maliyet fonksiyonunu en küçükleyecek şekilde farklı ölçülerdeki kutuların oluklu mukavvaya en iyi yerleşimleri belirlenmeye çalışılmıştır. Ana malzemenin ebatları sabit değildir. Bu nedenle, problem iki boyutlu atama problemidir. Ele alınan problemde sonlu sayıda alternatif bulunmaktadır. Bu nedenle tüm alternatifler gözden geçirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Package is a cover that made by metal, paper, cardboard, glass, plastics etc. That cover used to secure the goods from outside effects like crash, ducking, injury. Packaging materials provides to hold the goods together and to reach goods to consumer by most economic way. Packaging used by many sektor like food sektor. And the packaging is a important cost for the firms.There are many study in packaging sektor. These studies have different purposes for different levels of package production. Purpose of this study is minimization of package production costs.This study includes tha placement of boxes to corrugated board. Boxes can be various formats. But the main material in the form of a rectangular. Study , about placement the boxes of different size in the corrugated board. The main material is not dimensionally stable. therefore, the problem is the two dimensional assortment problem. There are a finite number of alternative. therefore, all alternatives will be reviewed. Calculated the costs of all alternatives, the most appropriate one is selected.The problem will be solved with visual basic code, to provide a mathematical model. Finally visual basic codes, will be compared with existing designs.