Silindirik yüzeylerin taşlanmasında değişik helis açılı taşların yüzey pürüzlülüğüne ve daireselliğe etkisi
Effect of various helical angled grinding wheel to surface roughness and roundness in grinding of cylindrical surfaces
- Tez No: 306982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER GAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Taşlama işlemi, genellikle metal malzemelerin en son işlemlerinde gerekli yüzey kalitesini ve ölçüsünü elde etmek için yapılır. Taşlama işlemlerinde genellikle düz yüzeyli zımpara taşları kullanılmaktadır. Ancak bu yöntemde, zımpara taşı ve malzeme arasında çok fazla temas alanı (taş genişliği kadar) olduğundan soğutma istenen şekilde yapılamamakta, sıcaklık artmakta ve talaş zor boşalmaktadır. Bu sebeplere bağlı olarak kalitesiz yüzey ve yuvarlaklık hatası gibi istenmeyen ve beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Yüzey kalitesini artırmak ve yüzey pürüzlülüğünü düşürmek için çeşitli profillerde taşlar kullanılmış, yani zımpara taşı modifiye edilerek çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada çevresine 15º, 30º ve 45º helisel kanallar açılmış taşlar kullanılarak Ç 1050, Ç 4140 ve Ç 7131 çelik malzemeler silindirik taşlama işlemine tabi tutulmuş elde edilen ?ortalama yüzey pürüzlüğü? ve ?yuvarlaklık hatası? sonuçları düz yüzeyli zımpara taşı ile kıyaslanmıştır. Deneyler neticesinde, helisel kanallı taş kullanımıyla daha iyi yüzey kalitesi ve daha düzgün dairesellik elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The procedure of grinding is generally used in the last step of metallic materials machining to have necessary surface quality and measurement. Generally, flat surfaced grinding wheels are used in the process of grinding. However, due to the fact that there is a great deal of contact length (as much as grinding wheel width) between grinding wheel and workpiece, the cooling is not able to be carried out as desired, the heat increases and disposal of the chips are not easy. Depending on these reasons, some undesired and unwanted results such as unqualified surface and roundness error come out. Grinding wheel with various profiles were used in order to increase surface quality and decrease roundness error; that is, grinding wheel was modified and various methods were developed. In this study, AISI 1050, AISI 4140 and AISI 7131 steel materials were subjected to cylindrical grinding process by using helical grooved wheels with 15º, 30º and 45º around them and obtained results such as ?average surface roughness? and ?roundness errors? were compared with flat surfaced grinding wheels. At the end of the experiments, it was seen that better surface quality and lower roundness error were acquired with the use of helical grooved grinding wheel.