Türkiye'de sertifikalı yeşil bina uygulamasının örnek bir bina üzerinde irdelenmesi
Studying certificated green building implementation in Turkey
  1. Tez No: 307040
  2. Yazar: GAMZE TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma son yıllarda önemi dünyada ve Türkiye'de hızla artan, sürdürülebilirlik kavramının inşaat ve gayrimenkul sektörüne yansıması olarak kabul edilebilecek, sürdürülebilir, enerji tasarruflu, çevre dostu binalar olarak da bilinen yeşil binaların önemine dikkat çekmek, yeşil bina sertifika sistemlerini tanıtmak ve Türkiye'de uygulanabilecek olası bir yeşil bina değerleme sistemi hakkındaki tartışmalara taban oluşturmak amacıyla hazırlanmıştır.Bu amaçla, öncelikle yeşil binaların uygulamasına sebebiyet veren sürdürülebilirlik kavramı ele alınmış olup, dünyada ve Türkiye'de bu kavramın gelişimiyle ilgili litaratür araştırması yapılmıştır. Sürdürülebilirlik kavramının kent ile ilişkisi ve daha sonra kavramın gayrimenkul sektörüne yansıması olarak kabul edilen yeşil binaların tanımı yapılarak özellikleri araştırılmıştır. Daha sonra yeşil binaları değerlendirmeye ve uygulanan özellikleri belgelendirmeye yönelik olarak geliştirilmiş olan yeşil bina değerlendirme sistemleri hakkında genel bilgi verilerek dünyada en yaygın kullanılan 2 değerleme sistemi olan LEED ve BREEAM sistemleri hakkında, sistemlerin işleyişi, değerlendirme standartları hakkında detaylı inceleme yapılmıştır. Uygulama kısmında ise Türkiye'de LEED sertifikasına sahip olan, Gebze Organize Sanayi Bölgesi içerisindeki bir fabrika binası üzerinden, proje yöneticisiyle yapılan görüşme ve söz konusu fabrika binasında incelemeler yapılmıştır. Yapılan bu incelemeler sonucunda yeşil bina değerlendirme sistemlerinin Türkiye'de uygulanması ile ilgili değerlendirmede bulunulmuş, Türkiye'ye özgü bir yeşil bina değerlendirme sistemi oluşturulması halinde ele alınması gereken hususlara dikkat çekilmiş olup çeşitli çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is to emphasize growing importance of green buildings considering their energy saving and enviroment-friendly features as reflection of sustainability concept on civil engineering and real estate areas; introducing green building certification processes and to constitute a base for a possible green building certificaton system for Turkey.With this purpose; first, literature search is done on sustainability concept which leads green building applications. Based on the relationship between city and sustainability concept, green buildings are defined and features are specified. Then, develeopment of green building, both in the world and in Turkey, are mentioned with examples for each. There is an introduction on green building certification systems which are developed to evaluate and documenting green buildings, in general, then standards and processes of most common certification systems LEED and BREEAM are explained in detail. On implementation part there is an evaluation of LEED certified plant in Gebze Industrial Zone based on investigation of plant and interviews with project manager.In conclusion, according to the case study and literature study, some issues are underlined and suggested various solutions, in case of developing a green building certification system for Turkey.