Ditiyenotiyofen temelli optoelektroaktif materyallerin sentezi
Synthesis of optoelectroactive materials based dithienothiophene
  1. Tez No: 307069
  2. Yazar: ÖZNUR SUÇSORAN
  3. Danışmanlar: DR. ERDAL ERTAŞ, PROF. DR. TURAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Organik Işık Yayan diyotlar (OLEDler) düşük enerji tükemine, geniş görüş açısına, iyi kontrasta ve hızlı ekran görüntülenmesine sahip olan parlak, ışık yayıcı, renkli aletlerdir. OLED'ler son zamanlarda tam renkli düz yüzeyli aletlerde gelecek vaat ettiğinden artan bir ilgi çekmektedirler.OLED materyallerde biri iletken diğeri de ışık yayıcı olmak üzere iki tabaka bulunmaktadır. Bu iletken ışın yayıcı tabakaların niteliği OLED materyalin verimi ve etkinliği açısından önemlidir. Bu nedenle, daha etkin iletken organik tabakaya sahip materyaller aranmakta ve tasarlanmaktadır.Güneş pilleri (SC), likit kristal ekranlar (LCD) ve Organik Işık Yayan Diyotlar (OLED) gibi optoelektronik aletlerde yaygın olarak ITO kullanılmaktadır. Bu ekranlar etkin bir şekilde düşük voltajla çalışabilmektedirler. Bu aletler fiziksel olarak esnek ve hafif olmalarından dolayı çok geniş bir kullanım alanı bulabilmektedirler.Elektronca zengin ditiyenotiyofen (DTT) temelli bileşikler elektronik ve optiksel alana giren elektrolümünesanlar, foton absorbanlar, floresanlar, fotokromizm, optiksel kromoforlar, ince film transistörler, radar absorblayıcılar, iletken polimerler gibi önemli uygulama alanlarında kullanılabilmektedirler.Literatürde DTT sentezlenmesi için pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak biz bu tez kapsamında grubumuz tarafından geliştirilen bir yöntemle DTT sentezini gerçekleştirmekteyiz. Bu yöntemde 1,8-diketon P4S10 ile halka kapanması reaksiyonu sonucunda ?CNPh-DTT? ,?CNPh-VDTT? , ?NO2Ph-DTT?, ?NO2Ph-VDTT?, ?Thi-DTT? ve ?Thi-VDTT? bileşikleri elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Organic light-emitting diodes (OLsEDs) are bright, emissive, colorful devices that offer low power consumption, wide viewing angle, good contrast, and video rate operation. Display technologies using OLEDs are capturing growing attention these days.There are two layers in OLED materials. They are known as conducting layer and emissive layer. In OLED materials, the quality of both conducting layer and emissive layer are important for the efficiency and effectiveness of OLED materials. For this reason, more efficient organic conducting-layer materials have been looking for and designed.ITO is widely used in optoelectronics devices. Examples of these devices include solar cells (SCs), liquid crystal displays (LCDs), and organic light emitting devices (OLEDs). These displays can efficiently operate with lowdrive voltages. These displays can have large surface area, be physically flexible, and be of light weight.Dithienothiophene ?DTT? based compounds rich in electrons can be used in various electronic and optic applications like electroluminescence, photon absorbent, fluorescent, photochromism, optic, chromophor, thin-film transistor, and conducting polymers.There are lots of synthesis ways of DTT in literature. But the scope of this thesis, we make ring closure reaction with a new method is developed by our group. In this method, 1,8-diketone ring closure with P4S10 was made use of ?CNPh-DTT?, ?CNPh-VDTT?, ?NO2Ph-DTT?, ?NO2Ph-VDTT?, ?Thi-DTT? and ?Thi-VDTT?are obtained.