Removal of serotonin using poly (HEMA-MAT) nanostructures
Poli (HEMA-MAT) nano yapıları kullanılarak serotonin uzaklaştırılması
  1. Tez No: 307087
  2. Yazar: MEHMET ANTMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.NALAN TUZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Merkezi ve periferal sinir sisteminin birçok fonksiyonunun kontrolü ve regülasyonunda yer alan ve önemli bir nörotransmitter olan serotonin (5-hydroxytriptamin, 5-HT), çeşitli psikiyatrik hastalıkların patolojisinde rol oynar. Bu nedenle, serotonin uzaklaştırılması önemlidir. Bu çalışmada, poli (HEMA-MAT) nanoyapıları, serotonin adsorpsiyonu için yeni afinite kromatografi matriksi olarak sentezlenmiş ve sulu çözeltiden serotonin adsorpsiyonu için optimum koşullar belirlenmiştir. Poli(HEMA-MAT) nanoyapıları FTIR, SEM ve elementel analiz ile karakterize edilmiştir. Maximum adsorption kapasitesi 2901,36 mg/g olarak bulunmuş ve nanoyapıların birim kütlesi başına adsorplanan miktar pH 6,0' da 500ppm derişimde plato değerine ulaşmıştır. Adsorplanan serotoninin %90'ından fazlası 1,5 M NaCl elusion ajanı kullanılarak uzaklaştırılmıştır. Ayrıca, poli (HEMA-MAT) nanoyapıları muz ve domates örneklerindeki serotoninin adsorpsiyonu için kullanılmıştır. Poli (HEMA-MAT) nanoyapılarının adsorpsiyon kapasitesinde önemli bir azalma olmaksızın serotonin adsorpsiyonunda tekrar tekrar kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Serotonin (5-hydroxytriptamin, 5-HT) which is an important neurotransmitter and involved in control and regulation of numerous functions of the central and peripheral nervous systems has been associated with several psychiatric disorders. Therefore, removal of serotonin is very important. Hence, poly (HEMA-MAT) nanostructures, novel affinity chromatography matrix for adsorption of serotonin synthesized and the optimum conditions for the adsorption of serotonin from aqueous solution were also determined in this study. Poly (HEMA-MAT) nanostructures were characterized by FTIR, SEM and elemental analysis. Maximum adsorption capacity was found to be 2901.36 mg/g and the adsorbed amounts per unit mass of nanostructures reached to a plateau value at about 500 ppm at pH 6.0. Up to 90% of the adsorbed serotonin was removed by using 1.5 M NaCl as elution agent. Poly(HEMA-MAT) nanostructures were also used for the adsorption of serotonin in banana and tomato. We concluded that poly (HEMA-MAT) nanostructures could be repeatedly applied for serotonin adsorption without significant losses in the adsorption capacity.