FPSO çeşidi açıkdeniz yapılarının güverte üzerinde bulunan boru hatlarına etkiyen deniz yüklerinin dinamik analizi
Dynamic analysis of sea loads on pipelines on deck of FPSO type offshore structures
- Tez No: 307104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTUNÇ EREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gemi Mühendisliği, Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Marine Engineering, Mechanical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Açık deniz yapılarının güverterinde, rüzgar, dalga, akıntı v.b dinamik çevre yükleri kaynaklı çok büyük su hareketleri zaman zaman meydana gelmekte ve bu olay güverteyi su basması olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışmada, FPSO çeşidi açık deniz yapılarının işletimleri sırasında karşılaşılan güverteyi su basması olayı kaynaklı deniz yükleriyle, güverte üzerinde bulunan boru hatlarında meydana gelen yer değiştirmeler arasındaki ilişki incelenmiştir. Boru hattında meydana gelen zorlamaları analiz etmek ve yapının davranışlarını inceleyebilmek amacıyla sistemin matematik modeli oluşturulmuş ve bilgisayar destekli uygulama çalışmaları yapılmıştır. Uygulama çalışmalarında farklı malzemelerden imal edilmiş borular için hareket denklemine ait değişkenlerle, boruda meydana gelen yer değiştirme arasındaki ilişki incelenmiştir. Değişkenlerin yer değiştirmeye etkileri karşılaştırıldığında, boru üzerine etkiyen dalga kaynaklı dış akışkan hızının en çok etkiye sahip olduğu görülmektedir. Boru boyu, boru kütlesi ve boru içerisindeki akışkanın hızı da yer değiştirme büyüklüğünü etkileyen diğer önemli etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Strong water motions due to green water loading occur above main deck of offshore structures influenced by dynamic environmental loads like wind, wave, current etc. occasionally. It was researched relationship between sea loads due to green water loading and displacements on pipelines above main deck of a FPSO type offshore structure in this study. It was done computer aided case studies after mathematical model had been defined for analyzing behaviors of the subject pipeline. The case studies include relationships between the displacement values of different kinds of pipe and parameters of the mathematical model. When effects of the parameters are investigated, it shows that fluid velocity value of wave particulars is the most important one for the displacement. Additionally, length of pipe, mass of pipe and fluid velocity in pipe are the other important parameters for displacement values on pipe.