Gabapentinin spinal anestezide postoperatif analjezik etkisi
Postoperative analgesic effect of gabapentin in spinal anaesthesia
- Tez No: 307151
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NUR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Çalışmamızda bupivakain ile spinal anestezi altında inguinal herni operasyonu planlanan olgularda, preoperatif 1 saat önce uygulanan tek doz oral 800 mg gabapentinin; hemodinamik yanıtlar, spinal anestezi karakteristikleri, postoperatif analjezi ve taburculuk süreleri üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.Prospektif, plasebo kontrollü ve çift kör olarak planlanan çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra ASA I-II grubu, 18-70 yaş arası 50 olgu alındı. Olgular randomize olarak eşit iki gruba ayrıldı; Grup Gabapentin (n=25) ve Grup Kontrol (n=25). Monitörizasyon sonrası oturur pozisyona alınan olgulara 3 ml %0.5 bupivakain ile spinal anestezi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to evaluate the effects on hemodynamic responses, spinal anesthesia characteristics, postoperative analgesia, and times to discharge of single dose oral 800 mg Gabapentin administered preoperatively one hour before the surgery to cases, for whom inguinal hernia surgery under spinal anesthesia with bupivacaine was planned.After obtaining the approval of the ethics committe, 50 ASA I-II group cases between the ages of 18 and 70 were included in this prospective, placebo controlled, and double blind study. The patients were randomly divided into two equal groups, Gabapentin Group (n=25) and the Control Group (n=25). Spinal anesthesia with 0.5% bupivacaine 3 ml was induced in cases that were placed in the sitting position following monitorization.