Otojenik meningitis gelişimi ve nötrofil ektsrasellüler tuzaklarının incelenmesi
Development of otogenic meningitis and investigation of neutrophil extracellular traps
- Tez No: 524136
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAZIM BÖRKÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Otitis media, dünya genelinde hayvan ve insan sağlığını tehdit eden en önemli enfeksiyöz hastalıklardan biridir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Otitis Media, uzun dönem etkileri göz önünde bulundurulduğunda, duyma bozuklukları ve sosyal problemlere sebep olan bir hastalık olarak majör global bir önem kazanmaktadır. Hayvanlarda ise otitis media, yaşam kalitesini oldukça düşüren ve kısa aralıklarla tekrarlaması nedeniyle sıkça veteriner hekime başvurulmasına neden olan bir hastalıktır. Otitisin intrakraniyal ve ekstrakraniyal komplikasyonları bulunmaktadır ve intrakraniyal komplikasyonlar arasında yer alan meningitis, yüksek mortaliteyle seyretmektedir. Bu çalışma ile S.pneumoniae 7F kaynaklı otojenik meningitis gelişimi değerlendirildi. Çalışmada deney ve kontrol grubuna dahil edilen 12 adet şinşilaya ait temporal kemik örnekleri incelendi. S. pneumoniae'nin intrabullar enjeksiyonu takiben 1 hafta içerisinde orta kulak mukozası, yuvarlak pencere membranı, stria vascularis, spiral ligament, Reissner membranı, Korti organı ve spiral gangliyon hücreleri dahil olmak üzere bütün kohlear yapılar ve meninkste meydana gelen şiddetli patolojik değişiklikler ve bu değişikliklere eşlik eden NET oluşumu incelendi. Deney grubunda orta kulak mukozası ve yuvarlak pencere membranında kalınlaşma, kohlear lateral duvarda hücre kaybı, Reissner membranında endolenfatik hidrops oluşumu ve spiral gangliyon hücrelerinin sayısında azalma belirlendi. Bu süreçte NET oluşumunun patolojinin şiddeti ile doğru orantılı olarak seyrettiği görüldü. Sonuç olarak, otitis medianın erken tanı ve tedavisinin önemi bir kez daha ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Otitis media is one of the most important infectious diseases that threaten animal and human health worldwide. According to the World Health Organization, when long term effects are taken into consideration, Otitis Media has global importance as a disease that causes hearing disorders and social problems. In animals, otitis media is a common disease that causes a decrease in the patient's quality of life and is frequently referred to veterinarians because of its recurrence at short intervals. Otitis has intracranial and extracranial complications and meningitis, which is one of the intracranial complications, has a high mortality rate. This study evaluated the development of otogenic meningitis originating from S. pneumoniae 7F. In the study, 12 chinchilla temporal bone specimens included in the experimental and control group were examined. One week after intrabullous injection of S. pneumoniae, severe pathologic changes and accompanying NET formation were observed in all cochlear structures including middle ear mucosa, round window membrane, stria vascularis, spiral ligament, Reissner membrane, organ of Corti and spiral ganglion cells, and in meninges. In the experimental group, thickening of the middle ear mucosa and round window membrane, cell loss in the lateral wall of the cochlea, endolymphatic hydrops formation in the Reissner membrane and decreased number of spiral ganglion cells were determined. In this process, it was observed that NET formation was directly proportional to the severity of the pathology. In conclusion, the importance of early diagnosis and treatment of otitis media has been demonstrated once again.