Ön çapraz bağ tamiri sonrası uygulanan rehabilitasyon programı kapsamında alt ekstemite kaslarının elektromiyografik aktivitesindeki gelişmenin kuvvet, propriosepsiyon ve fonksiyonel kapasite ile ilişkisi
The relationship between the EMG activity of the lower extremity muscles and strength, proprioception and functional capacity during the rehabilitation period following ACL reconstruction
  1. Tez No: 307173
  2. Yazar: SALİM MURAT KADAĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ŞEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Spor, Orthopedics and Traumatology, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZETBu çalışma ile ön çapraz bağ (ÖÇB) tamiri yapılan hastalarda sportif aktivitelere özgü bazı fonksiyonel aktiviteler esnasında alt ekstremite kas elektromiyografik (EMG) aktivitelerinin, rehabilitasyon süreci boyunca kuvvet, fonksiyonel ve proprioseptif kazanımlar ile olan ilişkisini inceleyebilmeyi amaçladık.Çalışmaya 18?36 yaşları arasında (ortalama yaş = 26,4±5,7) ön çapraz bağ yaralanma (ÖÇB) hikâyesi olan 10 gönüllü erkek denek ve herhangi bir diz yaralanma öyküsü olmayan gönüllü 10 erkek denek (ortalama yaş= 25,0±4,0), kontrol grubunu oluşturmak üzere katıldı. Her iki gruba dâhil olan deneklerin diz muayeneleri, diz eklemi kas kuvvet değerleri (izometrik kas kuvveti ve izokinetik konsantrik kas kuvveti) propriosepsiyon ölçümleri (tek bacak denge, eklem pozisyon hissi), fonksiyonel aktivite kapasiteleri (tek adım sıçrama, 3 adım sıçrama ve 6 m sıçrama zamanı) alt ekstremite 8 farklı kas grubunun 9 farklı fonksiyonel aktivite esnasındaki EMG ölçümleri ameliyattan önce, ameliyattan 2 ve 4 ay sonra değerlendirildi.Diz muayenesinde dönemler arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). İzometrik quadriseps kas kuvveti, cerrahi sonrası kontrol grubuna göre daha düşük değerlere sahipti (p0.05). Fonksiyonel aktiviteler sırasında yüzeyel EMG ölçümleri yapıldı. Ameliyat öncesi döneme göre ameliyattan sonra 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe aim of this study was to investigate the relationship between electromyographic activity of the lower extremity muscles and power, functional and proprioceptive regains in patients who underwent anterior cruciate ligament reconstruction.The study population comprised of 10 males between the ages of 18-36 with ACL injury (mean age = 26, 4±5, 7). In addition, 10 healthy male volunteers without any ACL injury (mean age =25.0±4.0) were included to compose the control group. Knee joint examination, quadriceps and hamstring muscle strength measurement (isometric and isokinetic concentric muscle strength), proprioception evaluation (single leg balance, joint position sense), functional activity capacity measurement (single step jump, three step jump, and 6 metre jump time), and EMG measurements from the 8 different muscle groups of the lower extremity during 9 functional activities were carried out before, following 2 and 4 months of the ACL reconstruction.No significant differences were found in the knee examination parameters during the three time periods (p>0.05). The isometric quadriceps muscle strength in the study group was found to be lower than the control group (p0.05). Surface EMG measurements were performed during different functional activities.