Lokal ileri ve metastatik küçük hücre dışı akciğer kanserlerinde tedavi sonuçları ve farklı kemoterapi rejimlerinin karşılaştırılması
The results of locally advanced and metastatic non small cell lung cancer therapies and the comparison of the different chemotherapy protocols
  1. Tez No: 307174
  2. Yazar: GÜZİN KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN MANAVOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZETKüçük hücre dışı akciğer kanseri, tüm akciğer kanserlerinin % 70-80' inden sorumlu olup, kanserler arasında en sık mortalite nedenidir. Tanı anında hastaların yaklaşık % 40-50'si ileri evredir. İleri evre akciğer kanseri sistemik bir hastalık olduğundan, birincil tedavisi sistemik kemoterapidir. Ortalama sadece % 5 hasta tedavisiz bir yıl yaşayabilmektedir. Metastatik akciğer kanserli hastalarda tam iyileşme mümkün olmadığından, kemoterapinin amacı öncelikle en az yan etki ile semptomlarda iyileşme sağlamak ve sağkalımın uzatılması olmalıdır. İleri evre akciğer kanserinde farklı kemoterapi rejimleri uygulanmasına rağmen, genel olarak kabul gören tipik tedavi rejimi platinum ve 3.jenerasyon ilaç kombinasyonlarıdır. Günümüzde farklı platinum ve 3.jenerasyon kombinasyonlarının birbirleri üzerine olan üstünlüğü net değildir.Çalışmamıza platinum içeren 4 farklı kombinasyon tedavileri (gemsitabin/sisplatin, paklitaksel/karboplatin, etoposid/sisplatin ve dosetaksel/sisplatin) uygulanmış, ECOG PS 0-1 olan, ileri evrede (evre IIIB, evre IV) toplam 91 hasta alındı. Tedavilerin yan etkileri, hematolojik olan ve hematolojik olmayan yan etkiler olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Results of Locally Advanced and Metastatic Non Small Cell Lung Cancer Therapies and The Comparison of The Different Chemotherapy ProtocolsNon small cell lung cancer is the cause of 70-80% of all lung cancers, also it has the biggest cancer mortality ratio among all other cancer cells. Approximately 50% of patients during diagnosis are at advanced level of cancer. Because advanced stages of lung cancer is a systemic disease, the primary treatment for this is systemic chemotherapy. Nearly 5% of patients can survive one year without treatment. Because full recovery is not possible for the patients with metastatic lung cancer, the objective of chemotherapy should be at least to provide improvement in symptoms and survival of patients. Different types of chemotherapy protocols can be applied in advanced stages of lung cancer, although the typical treatment system is, to apply the combination of platinum with third generation drugs. There is several type of platinum and third generation drugs combinations, but the best combination is not clear.There were 4 different types of combinations containing platinum therapy (gemcitabin/cisplatin, paclitaxel/carboplatin, etoposid/cisplatin and docetaxel/cisplatin) applied in advanced stages (stage IIIB, stage IV), with ECOG PS 0-1, to 91 patients in total. Two kinds of side effects of the treatment are considered as the hematological and non-hematological side effects. Response rates and effectiveness of the treatment also were evaluated by analysis of survival.Statistically there is no significant difference observed at progression free survival and overall survival of patients.