Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin tanı, tedavi yanıtı ve prognoz tayininde SULF2 ekspresyonunun değerlendirilmesi
SULF2 expression evaluation in non-small cell lung cancer diagnosis, treatment response and prognosis
  1. Tez No: 534196
  2. Yazar: HAKAN TABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN KILIÇKAP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Akciğer kanseri dünyada en sık görülen ve kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan malignitedir. KHDAK alt grubu tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %85'ini oluşturur. KHDAK'nin alt tiplendirilmesi tedavi yaklaşımını değiştirmesi nedeniyle son derece önemlidir. Akciğer kanseri tanısı alan hastaların %60'ından fazlası lokal ileri evre veya ileri evrede tanı almaktadır. Akciğer kanserinde tanısal ve prognostik biyobelirteçlere ihtiyaç vardır. SULF2 heparan sülfat zincirindeki 6-O-S grubunu ayırarak hücre sinyalizasyonunun düzenlenmesinde rol oynar ve birçok tümörde kötü prognostik belirteç olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada Ocak 2009 – Aralık 2016 tarihleri arasında KHDAK nedeniyle primer tümör cerrahisi veya metastazektomi yapılmış hastaların tümör dokularında immünohistokimyasal olarak SULF2 ekspresyonuna bakılarak; SULF2'nin KHDAK'nde tanısal (adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom ayrımında kullanılabilirliğine) ve prognostik etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 104 KHDAK'li tümör dokusunun %56,7'si adenokarsinom, %43,7'si ise skuamöz hücreli karsinom histolojisindedir. SULF2 ekspresyon yaygınlık ve şiddetine ayrı ayrı bakıldığında skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinom arasında anlamlı bir fark izlenmemiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyine ulaşmamakla birlikte adenokarsinomlu hastalarda %50'nin üzerinde SULF2 ekspresyon yaygınlığı skuamöz hücreli kanserli hastalara göre daha yüksek bulunmuştur (%60 vs %40, p=0,18). Tümör evrelerine göre SULF2 ekspresyon düzeyinin değerlendirilmesinde, erken evre tümörlerde daha yaygın boyanma görülmesi istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur ( p=0,039). Tanı anındaki yaş, sigara içme durumu, ECOG performans durumu, CEA düzeyi, metastaz varlığı, takipte progresyon gelişmesi ve takipte metastaz sıklığı ile SULF2 ekspresyonu arasında istatiksel anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Progresyonsuz sağkalım ve genel sağkalım açısından SULF2 ekspresyon düzeyine bakıldığında istatistiksel anlamlı sağkalım farkı gözlenmemiştir. İstatiksel anlamlılığa ulaşmasa da SULF2 ekspresyonu daha fazla olan grupta progresyonsuz sağkalım eğrilerinin daha kötü olduğu dikkat çekmiştir. Sonuç olarak, SULF2 ekspresyonunun KHDAK'nin histolojik alt tip ayrımında kullanışlı bir belirteç olmadığı fakat prognostik bir belirteç olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most frequently diagnosed cancer and the leading cause of cancer-related death worldwide. The NSCLC subgroup accounts for approximately 85% of all lung cancers. Subhistological typing of NSCLC is extremely important because it changes the treatment approach. More than 60% of patients with lung cancer are diagnosed at the local advanced or advanced stage. Diagnostic and prognostic biomarkers are needed in lung cancer. SULF2 plays a role in the regulation of cell signaling by separating the 6-O-S group in the heparan sulfate chain and has been shown to be a poor prognostic marker in many tumors. This study is aimed to evaluate the diagnostic value of SULF2 in NSCLC (its usefulness in distinguishing between adenocarcinoma and squamous cell carcinoma) and its prognostic effect by investigating immunohistochemically SULF2 expression in the tumor tissues of the patients who underwent primary tumor surgery or metastasectomy for NSCLC between January 2009 and December 2016. Of the 104 NSCLC tumor tissues 56,7% were adenocarcinoma and 43,7% were squamous cell carcinoma histology. When the extensity and severity of SULF2 expression were examined separately, there was no significant difference between squamous cell carcinoma and adenocarcinoma. Although not statistically significant, over 50% of SULF2 expression was found to be higher in adenocancer patients than in patients with squamous cell carcinoma (60% vs. 40%, p=0,18). When SULF2 expression level was evaluated according to tumor stages, more extensive staining in early stage tumors was statistically significant (p=0,039). No statistically significant relationship was found between age at diagnosis, smoking status, ECOG performance status, CEA level, presence of metastasis at diagnosis, progression of follow-up, follow-up metastasis frequency and SULF2 expression. When SULF2 expression level was examined in terms of progression-free survival and overall survival, no statistically significant difference in survival was observed. İt is notable that progression-free survival curves are worse in the group with higher SULF2 expression, although it does not reach statistical significance. In conclusion, it is thought that SULF2 expression is not a useful marker for distinguishing histologic subtypes of NSCLC but may be used as a prognostic marker.