Anestezi premedikasyonunda kullanılan midazolam ile deksmedetomidinin hemodinami ve peroperatif anestezik tüketimine etkileri
  1. Tez No: 165397
  2. Yazar: GÜLİN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜLYA EROLÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmada, anestezi premedikasyonunda kullanılan midazoların ile deksmedetomidinin hemodinami ve peroperatif anestezik tüketimi üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışma, hastane etik komitesinin izni ve hasta onayı alındıktan sonra Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi ameliyathanesinde, elektif cerrahi planlanan 30-60 yaş arasındaki ASA I-EL risk grubunda 62 olguda yapıldı. Hastalar ameliyat öncesi 15. dakikadan başlayarak, ameliyat süresince ve post-operatif 1 5 dakika süre ile takip edildiler. Premedikasyon öncesi sistolik arter kan basıncı (SAB), diastolik arter kan basmcı (DAB), ortalama arter kan basmcı (O AB), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen satürasyonu (SpÜ2) değerleri kaydedildi. Olgular rasgele iki gruba ayrıldı. Çalışmayı yapanlardan bağımsız ve çalışmanın herhangi bir aşamasında bulunmayan anestezi hemşiresi tarafindan birinci gruba midazolam 0.05 mg/kg (i.v. 10 dakikada 100 mi % 0.9 NaCl solüsyonu içinde infuzyon ); ikinci gruba deksmetetomidin 1 mcg/kg (10 dakikada 100 mi % 0.9 NaCl solüsyonu içinde i.v infuzyon) verildi. İndüksiyonda, maske ile 5 lt/dk oksijen verilirken kirpik refleksi kaybolana kadar propofol i.v. verildi, 1 mcg/kg fentanil i.v. bolus, 0.1 mg/kg vekuronyum i.v. bolus kullanılarak indüksiyon tamamlandı. İndüksiyon sonrası SAB, DAB, OAB, KAH, SpÛ2 ve indüksiyonda verilen propofol miktarı kaydedildi.3 dakika sonra entübasyon yapıldı. Entübasyonun birinci ve beşinci dakikalarında SAB, DAB, OAB, KAH, SpÜ2 değerleri kaydedildi. Anestezi idamesi; 4 mg/kg/saat hızında propofol infuzyonu, 1 mcg/kg/saat hızında fentanil infuzyonu ve gereğinde 0.02 mg/kg vekuronyum i.v. verilerek total intravenöz anestezi (TİVA) yapıldı. FİO2 değeri 0.4 düzeyinde tutulacak şekilde oksijen/hava karışımı verildi. Anestezi süresince SAB, DAB, OAB, KAH, Sp02 5 dakikada bir kontrol edildi. Ameliyatın bitimine 15 dakika kala fentanil infüzyonuna, 5 dakika kala ise propofol infüzyonuna son verildi. Kullanılan ilaçların toplam dozları kaydedildi. Spontan solunum yeterli olunca hasta ekstübe edildi. Propofol infuzyonu kesildikten sonra dakika olarak ekstübasyon zamanı kaydedildi. Ayrıca tüm hastalar postop erken dönemde verbal analog skala (VAS) ile ağrı değerlendirilmesine tabi tutuldular ve solunum, dolaşım sistemi bulgularını, cilt görünümü ve kas aktivitesini değerlendirme olanağı veren Aldrete derlenme testi ile değerlendirildiler. 39Sonuç olarak, ASA I - II hastalarda deksmedetomidin premedikasyonda kuUanıldığında, midazolama göre vital bulgularda daha iyi kontrol (SAB, DAB, OAB, KAH), anestezik ilaç tüketiminde azalma, ekstttbasyon süresinde kısalma, daha kısa derlenme süresi ve daha iyi postoperatif analjezi sağlamıştır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we aimed to compare the effects of midazolam and dexmedetomidine, used in anesthesia premedication, on hemodynamics and total anesthetic requirement during operation. The study was prepared on patients, planned elective surgery with 30-60 years old age and ASA I-II risk group, in Cardiovascular Surgery operating room after taking permission from the hospital's ethic comitee and approval of the patients. Patients were under observation from 15 minutes before and after operation. Before premedication systolic artery pressure (SAB), diastolic artery pressure (DAB), mean artery pressure (OAB), heart rate (KAH), peripheral saturation of oxygen (Sp02) values were recorded. Cases were randomized into two groups. First group was given 0.05 mg/kg midazolam ( i.v. infusion in 100 ml % 0.9 NaCl solution in 10 minutes);.the second group was given 1 mcg/kg dexmedetomidine (i.v. infusion in 100 ml % 0.9 NaCl solution in 10 minutes). For induction, patients have given propofol until eyelash reflex disappear and 5 1/min oxygen with mask. Induction was completed using 1 mcg/kg i.v. fentanyl 0.1 mg/kg i.v. vecuronium. After induction the measures of SAB, DAB, OAB, KAH, SpC«2 and requirement of propofol used in induction were recorded. After three minutes intubation made. After intubation 1st and 5th minutes SAB, DAB, OAB, KAH and Sp02 measures were recorded. Maintenance of anesthesia was made by infusion of popofol at the rate of 4mg/kg/hr, infusion of fentanyl at the rate of 1 mcg/kg/hr and 0.02 mg/kg i.v. vecuronium when needed. Air/oxygen mix was given to obtain the FİO2 value at 4. During anesthesia SAB, DAB, OAB, KAH, SpÛ2 measures were controlled every 5 minutes. Fentanyl infusion was terminated 15 minutes and propofol infusion was terminated 5 minutes before the end of operation. The total doses of the drugs used for anesthesia were recorded. After the termination of propofol infusion the extubation time was recorded as minutes. All patients were evaluated for pain with Verbal Analog Scale (VAS) at early postoperative period. They were also evaluated with Aldrete recovery test. In conclusion, dexmedetomidine, as a premedication, provided better control in vital measures (SAB, DAB, OAB, and KAH), sparing from anesthetic use, shorter extubation time, better recovery and better postoperative analgesia. 41