Ergen yaştaki lisanslı sporcularda anksiyete ve depresyon düzeyleri ile yaşam kalitesinin araştırılması
Anxiety, depression and quality of life in adolescent athletes
  1. Tez No: 307215
  2. Yazar: AHMET HAMDİ ALPASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM TANELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Spor, Psychiatry, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ergenlik çağının en önemli özelliği hızlı bir değişim yaşanmasıdır. Ergenler, çocuklara göre, daha fazla biyopsikososyal değişimle baş etmek zorunda kalırlar. Çalışmamızda lisanslı olarak spor yapan ergenlerin depresyon, anksiyete ve yaşam kalitesi düzeylerini, organize olarak sporla uğraşmayan yaşıtları ile karşılaştırmayı amaçladık.Çalışmaya, amatör ligte lisanslı olarak voleybol oynayan 20 kız ile organize spora katılmayan 20 sağlıklı kontrol (20 kız) olmak üzere, 12-18 yaş arasında toplam 40 ergen dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 185±14.62 ay (15;5 yıl) olup, gruplar arası fark yoktur (p>0.05). Sporcu grubun %60'ı en az 60 aydan beri, %25'i 49-59 aydan beri, %5'i 36-48 aydan beri, %10'u 25-35 aydan beri lisanlı olarak voleybol oynuyordu. Tüm katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Çocuklar İçin Depresyon Envanteri, Durumluluk?Sürekli Kaygı Envanteri (STAI?I, STAI?II), Kısa Semptom Envanteri, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. İstatistiksel analizlerde SPSS for Windows 13.0 paket programı kullanılmıştır.Sporcuların kontrol grubuna göre daha iyi sosyoekonomik ve sosyokültürel düzeye sahip ailelerden geldikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Anxiety, depression and quality of life in adolescent athletesThe most prominent feature of adolescence is going through rapid changes. Compared to children, adolescents have to overcome more biopsychosocial changes. In our study we aimed at comparing levels of depression, anxiety and quality of life in amateur adolescent athletes and adolescents not participating in regular sport activities.Forty female adolescents aged between 12-18 years were included: 20 were playing volleyball in the amateur league, while 20 were healthy controls not involved in organized sports activities. Mean age was 185±14.62 months (15;5 years), groups did not differ (p>0.05). Duration of volleyball license was minimum 60 months for 60%, 49-59 months for 25%, 36-48 months for 5% and 25-35 months for 10% of athletes. To all participants, a sociodemographic form, as well as the Children?s Depression Inventory, State Trait Anxiety Inventory - STAI I-II, Brief Symptom Inventory, Social Anxiety Scale for Adolescents and the Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) were applied. Statistical analysis was performed with SPSS for Windows 13.0.Female adolescent athletes had a better socioeconomic and sociocultural background than controls.