Rozase ve sistemik lupus eritematozusa ait fasiyal telenjiektazilerin ayrımında siaskopik yöntemle deri kapiller yapılarının incelenmesi
Evaluation of skin capiller structures with siascopy method in facial telangiectasis of rosacea and systemic lupus erythematosus
  1. Tez No: 307226
  2. Yazar: ZÜBEYDE BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BÜLBÜL BAŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Fasiyal eriteme en sık neden olan iki hastalık eritematotelenjiektatik rozase ve Sistemik Lupus Eritematozus(SLE)'un malar rashıdır. Ayırıcı tanıda anamnez ve fizik muayene yanında immunolojik ve laboratuvar testlerine gereksinim duyulmaktadır. Bu çalışmada, her iki hastalık grubunda Spektrofotometrik İntrakutanöz Analiz (SİA) yöntemiyle elde edilen damarsal siagrafları inceledik ve sağlıklı kontrolle karşılaştırarak objektif parametreler bulmayı amaçladık.Çalışmaya Ocak 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı'na başvuran SLE ve rozase tanıları konulan 30'ar hasta alındı. Kontrol grubu dermatolojik ve otoimmün hastalığı olmayan 30 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu.SİAskop ile her olgunun 12 milimetrelik 4 farklı alanının (sağ zigoma, sol zigoma ve burun lateralleri) dermatoskopik fotoğrafı çekildi. Toplam 360 adet siagraf değerlendirildi. Damar yapıları siagraflarında analiz edilen parametreler; arka plan rengi (eritem), damarların dağılımı yönünden alan (poligon) düzensizliği, damar yoğunluğu, damarların ortalama çapı, damar dolambaçlığı, yeni damar oluşumları (neoanjiogenez), damar rengi ve damarların oluşturdukları morfolojik şekiller oldu. Dermatoskopik özellikler; parametrelerin yokluğu, varlığı ve şiddetlerine göre skorlandı.
Özet (Çeviri)
The most common two diseases that are causes facial erythema are erythematotelangiectatic rosacea and malar rash of Systemic Lupus Erythematosus (SLE). In addition to history and physical examination, immunological and laboratory tests are also required in the differential diagnosis of these diseases. In this study, we examined vascular siagraphs of the both diseases obtained by Spectrophotometric Intracutaneous Analysis (SIA) method and we aimed to find objective parameters in comparison with healthy controls.Thirty SLE, 30 rosacea patients, that were admitted to Uludag University Medical Faculty, Dermatology Department between January 2009 and February 2010 were included in our study. Control group included to volunteers without any dermatologic and autoimmune disease.SIAscopic photographs were taken from 4 different areas (right zigoma, left zigoma and nose laterals) at 12 mm diameter. A total of 360 siagraphs evaluated. Background color (erythema), irreguler distribution of vascular structures in the area (polygon) disorders, vascular density, mean diameters of vessels, vascular winding, new vessel formation (neoangiogenesis), vessel color, morphologic features of vascular structures were our parameters that were analysed in blood siagraphs. Dermoscopic features were scored according to absence or presence and severity of the parameters.