Opere edilecek olgularda bitkisel ürün kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of herbal product use in patients undergoing surgery
- Tez No: 307292
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN YAVAŞCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Son yıllarda, tıbbi ilaçların yanında çeşitli bitkisel ürünler, beslenme destek ürünleri, vitamin ve mineraller yoğun bir şekilde kullanıma girmiştir. ?Doğalsa mutlaka güvenilirdir? sloganıyla sunulan bu ürünler, hastalar tarafından çoğunlukla doktor bilgisi ve kontrolü dışında kullanılmakta, yan etki ve toksisitelerinin olmadığına inanılmaktadır. Operasyon yapılacak ve anestezi alacak hastalarda bu tür ürünlerin kullanımı sorunları beraberinde getirebilir.Çalışmamızda, operasyon öncesi olguların bitkisel ürün kullanım sıklığını, kullanılan bitkisel ürünlerin türlerini, bitkisel ürün kullanan olgularda operasyon sırasında karşılaşılabilecek komplikasyonları araştırmayı amaçladık. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Anabilim Dalı polikliniğine operasyon öncesi değerlendirme için başvuran sedasyon veya genel anestezi altında operasyon planlanan 140 cerrahi olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular ASA ?-? grubu, 18-73 yaş aralığında idi. Olguların sosyodemografik verileri, bitkisel ürün kullanımı, ürünlerin satın alındığı yerler, kullanım şekli, sıklığı, kullanım amacı, kullanılan ürünlerin isimleri, kullanım sonucu beklenmeyen etkiler, bitkisel kozmetik kullanımı, satın alındığı yerler, kullanım şekli, sıklığı, kozmetik kullanımından sonra görülen yan etkiler kaydedildi. Olgularda peroperatif gelişen komplikasyonlar saptandı.Çalışmaya dahil edilen olguların %54.2'sinin bitkisel ürün kullandığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Recently, many kinds of herbal products, nutritional supports, vitamins and minerals are used besides medical drugs. Products that are presented with the slogan ?If it? s natural, than it? s reliable?; are usually used without doctors? knowledge and control, also they are believed not to have any side effects and toxicity. In patients who will undergo surgery and anesthesia, the usage of herbal products may raise some problems.In our study, we aimed to investigate frequency of patients? herbal product usage pre-operatively, pattern of herbal products and peri-operative complications in patients using herbal products. 140 patients who were planned to have sedation and general anesthesia, presenting to the Anesthesia Preoperative Evaluation Clinic at the University of Uludağ, were enrolled to the study. Patients were ASA physical status ?-? and aged between 18-73 years. Patients? socio-demographic data, usage of herbal products, places that herbal products were bought, usage way, usage frequency, usage goal, names of herbal products, unexpected effects, usage of herbal cosmetics were evaluated. Intraoperative complications were also recorded.It was determined that %54,2 of the patients? enrolled to this study, were using herbal products.