Neonatal sepsisli vakalarda mannan bağlayıcı lektin (MBL) serum düzeyinin ve MBL gen polimorfizminin sıklığının araştırılması
Determination of serum mannan binding lectin (MBL) levels and frequency of MBL gen polymorphism in cases with neonatal sepsis
  1. Tez No: 307309
  2. Yazar: HİLAL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mannan bağlayıcı lektin (MBL) doğal immün yanıtta önemli rol oynayan bir plazma proteinidir ve dolaşan MBL konsantrasyonu, MBL'nin yapısal ve promotor bölgesindeki genetik varyasyonlarla ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı neonatal sepsisi olan olgularda serum MBL düzeyi ve MBL gen polimorfizminin sıklığının araştırılmasıdır.Çalışmaya Ocak 2005-Ocak 2007 yılları arasında sepsis tanısı konulan 53 bebek hasta grubu; klinik ve laboratuvar bulguları ile sepsis dışlanan 40 bebek de kontrol grubu olmak üzere toplam 93 hasta alındı.Çalışmaya alınan 93 olgunun 17'sinde serum MBL düzeyi düşük bulundu ve bu olguların 11'i sepsis grubunda, 6'sı kontrol grubunda yer almakta idi (p
Özet (Çeviri)
Mannan-binding lectin (MBL) is a plasma protein that plays an important role in the innate immune response and circulating MBL concentrations are associated with the genetic variations in the structural and promoter regions. The aim of this study was to determine the serum MBL levels and the frequency of MBL gene polymorphism in infants with neonatal sepsis.Between January 2005 and January 2007, a total of 93 infants were included to this study and 53 of them had neonatal sepsis diagnosis as study group and 40 infants who had no sepsis according to clinical and laboratory findings as control group.Serum MBL levels were found to be low in 17 of 93 infants that were included to the study.