Geçici iskemik atak sonrası inme gelişme riski ve riskin belirlenmesinde c-reaktif protein ve fibrinojenin rolü
The risk of stroke after transient ischemic attack and the role of c-reactive protein and fibrinogen in determining the risk
  1. Tez No: 307320
  2. Yazar: ASLI BAHAR TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İnme, mortalite ve morbiditenin önemli nedenlerinden biridir. İskemik inme için bir risk faktörü olan TİA (transient iskemik atak, TİA), inmeden korunma fırsatı sağlaması nedeniyle önemlidir. TİA sonrası inme gelişen hastaların önceden belirlenmesi amacıyla çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiş ve çeşitli belirteçlerin kullanımı denenmiştir. Çalışmamızda bu hastaların önceden belirlenmesi için C-reaktif protein (CRP) ve fibrinojenin kullanımı amaçlanmıştır.51 TİA hastanın dahil edildiği prospektif ve randomize çalışmada; hastalar TİA tanısını aldıktan sonra 1 yıl süreyle takip edilmiş, akut, subakut ve kronik dönemde bakılan CRP ve fibrinojen düzeyleri ile iskemik inme gelişimi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. 1 yıllık takip süresinde 7 hastada iskemik inme gelişimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is one of the most important causes of mortality and morbidity. Transient ischemic attack (TIA), a risc factor of stroke, is important because it provides an opportunity to prevent a stroke. The use of some score systems and biomarkers have been tested in order to determine the patients who have stroke after TIA in advance. The aim of this study is to test the use of C-reactive protein (CRP) and fibrinogene to determine these patients in advance.In this prospective, randomised trial 51 patients were followed up for one year after the diagnosis of TIA to show the relationship between CRP and fibrinogene levels during acute, subacute, chronic periods and ischemic stroke occurence. Ischemic stroke occured in 7 patients within 1 year.