Genç iskemik inme hastalarında kognitif fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluati̇on of cognitive functions in young ischemic stroke patients
- Tez No: 905482
- Danışmanlar: PROF. DR. HESNA BEKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: İnme; beynin bir bölgesini etkileyen iskemi ya da kanama neticesinde gelişen akut nörolojik hasar tablosudur. 55 yaş altındaki inmeler genç inme olarak adlandırılır. Bu çalışmada minör iskemik inme ve geçici iskemik atak (GİA) geçiren genç inme hastalarında; kognitif bozukluğun araştırılması, kognitif bozukluk saptanan hastaların hangi bilişsel fonksiyon alanlarının etkilendiğinin belirlenmesi ve hastaların takiplerinde kognitif fonksiyonlardaki iyileşme olup olmadığının değerlendirilmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.09.2023 – 01.05.2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde prospektif klinik bir çalışma olarak yapıldı. Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde yatarak tedavi görmekte olan GİA ve minör inme tanısı alan, 18-55 yaş arası hastalar dahil edildi. Hastaların yatış İskemik İnme Ulusal Sağlık İnme Ölçeği (NIHSS)/ modifiye rankin skalası (mRS) ile inme sonrası 3. ayda NIHSS/mRS kullanılarak erken dönem özürlülükleri tespit edildi. Hastaların özgeçmişleri, iskemik inme tipi, kronik hastalıkları, inme risk faktörleri, ilaç kullanımı ve alışkanlıkları not edildi. Hastaların yatışında ve 3. ayda hemogram, karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri, elektrolitleri, lipit profili, vitamin B12, folat, homosistein, hemoglobin A1c (HbA1c) değerleri gözden geçirildi. Hastalara yatışlarının 3. veya 4. günlerinde duygudurumlarının değerlendirilmesi açısından Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulandı. Kognitif değerlendirme açısından Addenbrooke Değerlendirme Bataryası-Revize (ADB-R) uygulanarak oryantasyon, kayıt, dikkat, bellek, sözel akıcılık, dil, görsel / mekansal yetenekler, algısal yetenekler ve hatırlama fonksiyonları değerlendirildi. Hastalara inme sonrası 1. ve 3. aylarda aynı ölçekler uygulanarak kognitif fonksiyonları kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Nöroloji Kliniği'nden 100 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 47,29 ± 8,40 (19-55)'ydı. İnme tipine göre hastaların 60'ı minör inme, 40'ı ise GİA olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke is an acute neurological damage condition that develops as a result of ischemia or hemorrhage affecting a part of the brain. Strokes occurring in individuals under the age of 55 are referred to as stroke in young adult. This study aims to investigate cognitive impairment in young stroke patients who have experienced minor ischemic stroke and transient ischemic attack (TIA), determine which cognitive function areas are affected in patients with detected cognitive impairment and assess whether there is any improvement in cognitive functions during follow-up of the patients. Materials and Methods: The study was conducted as a prospective clinical trial at the Neurology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital from 01.09.2023 to 01.05.2024. The study included patients aged 18-55 who were hospitalized and diagnosed with TIA or minor stroke at the Neurology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. Early post-stroke disabilities were identified using the National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) and the modified Rankin Scale (mRS) at admission and again at 3 months post-stroke. Patients' medical histories, type of ischemic stroke, chronic diseases, stroke risk factors, medication use, and habits were recorded. At admission and at 3 months, patients' hemogram, liver, kidney, and thyroid function tests, electrolytes, lipid profile, vitamin B12, folate, homocysteine, and hemoglobin A1c (HbA1c) levels were reviewed. To assess mood, the Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory were administered on the 3rd or 4th day of admission. For cognitive evaluation, the Addenbrooke's Cognitive Examination-Revised (ACER) was used to assess orientation, registration, attention, memory, verbal fluency, language, visual/spatial abilities, perceptual abilities, and recall functions. Cognitive functions were recorded using the same scales at 1 month and 3 months post-stroke. Results: The study included 100 patients from the Neurology Clinic of Ankara Bilkent City Hospital. The mean age of the patients was 47.29 ± 8.40 years (range 19- 55). Based on stroke type, 60 patients were classified as having minor stroke and 40 were classified as having TIA.