Çölyak hastalığı olan 8-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde psikiyatrik bozukluk ve yaşam kalitesinin araştırılması
An investigation of life quality index, psychiatric comorbidity and some psychosocial features in patients with cealiac disease aged 8 to 18 years
- Tez No: 307358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çölyak Hastalığı(ÇH) yüksek oranda psikiyatrik semptomatoloji ve komorbidite ile giden bir hastalıktır. Bu çalışmada ÇH tanısı almış 8-18 yaş arası çocuk ve ergenlerde psikiyatrik komorbidite, yaşam kalitesi, bazı psikososyal özellikleri ve ailelerinde psikiyatrik semptomatoloji incelenmesi amaçlanmıştır.ÇH tanısı almış 30 hasta (21 kız, 9 erkek), 20 sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Sosyodemografik Form, Çocuklar İçin Depresyon Envanteri, Çocuklarda Anksiyete Bozukluklarını Tarama Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Çölyak Hastalığı Diyete Uyum Anket Formu uygulandı. Hasta ve kontrol grubunun annelerine de Beck Depresyon Ölçeği, Anlık ve Süreklilik Anksiyete Ölçekleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
An Investigation of Life Quality Index, Psychiatric Comorbidity and Some Psychosocial Features in Patients withCealiac Disease Aged 8 to 18 YearsCeliac Disease(ÇH) is a disease with psychiatric symptomatology and comorbidity. In this study, Life Quality Index, psychiatric comorbidity and some psychosocial features and caregivers psychiatric symtomatology are aimed to be investigated in children and adolescents with CD aged 8 to 18 years.Thirty patients (21 girls, 9 boys) with ÇH were compared with 20 healthy control group of the same size. Sociodemographic form, Children?s Depression Inventory, The Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders, Brief Symptom Inventory (BSI), Pediatric Quality of Life Inventory and were applied. Patients and healty groups? mothers completed Beck Depression Inventory, State-Trait Anxiety İnventory (STAI-I, STAI-II). SPSS v. 13.0 was used for statistical analysis.According to tool scores, the average scores of quality of life inventory all subscales were significantly lower in the patient group comparing with the healty group.