Konuşma dilinde cinsiyete dayalı farklılaşma: Kadın ve erkek dili
- Tez No: 30736
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. SERPİL ALTUNTEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Antropoloji, Anthropology
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, dil kullanımında cinsiyetten kaynaklanan farkları saptamaktır. Araştırma için Hacetepe Üniversitesi, Beytepe Kampusu alan olarak seçilmiştir. Araştırma önerisinde belirlenen denenceler şunlardır: 1. Türkçe'de sadece kadın ve sadece erkeklerin kulmdığı sözcük ve ifadeler vardır. 2. Kadın ve erkeğin nasıl konuşması gerektiği konusundaki kabuller her iki cins için farklıdır. 3. Kadın ve erkek arasındaki iletişimde sözcük ve ifadelere farklı anlamlar yüklemekten kaynaklanan yanlış anlamalar vardır. Yukandaki denencelerden sadece ikincisi uygulamalarda smanabilmiştir. Birinci ve üçüncü denence konusunda katılım olmaması ve teknik olanaksızlıklar nedeniyle uygulama yapılamamıştır. Araştırmada 82 kız ve 88 erkek öğrenciye çeşitli diyaloglar verilerek, konuşmacıların cinsiyetlerini tahmin etmeleri istenmiştir. Buna ek olarak cinsiyet rollerini etkileyen kültürel boyutu da belirlemek üzere katılımcılara bir dizi kavramı hangi cinse atfettikleri sorulmuştur. Eş zamanlı bir yaklaşımla durum saptaması biçiminde gerçekleştirilen araştırmada, ağırlıkla sosyodilbilimsel ve antropolojik yöntemlerle çalışılmış, ancak araştırmaya özgü ölçme formları da geliştirilmiştir. Sonuç olarak kız ve erkek öğrencilerin birbirlerinin nasıl konuşması gerektiği hakkındaki görüşleri arasında varolduğunu belirttiğimiz farklılığın örneklemimizde doğrulandığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, is to identify the difference in the use of language due to the users gender.Hacettepe University Beytepe Campus has been taken as the research area. The Hypotesis in my previous research proposal were: 1. In Turkish, There are different ways of expression in terms of words, slang, phares etc. which are used only either by women or by men. 2. The Stereotype acceptence of the way of using language, is different for both men and women, 3. During the communication between men and women there are various missunderstanding caused by women and men. Only the second hypotesis mentioned above could be tested in applied research study. Both for the participants refusal of attendence technical inafficiency the first and the third hypotesis couldn't be tested. The 82 female and 88 male students participated in this research study were asked whether the speaker of the written dialogues are male or female. In addition, a list of terms was given to each partic.pants to choose each ter whether it suits to men or women both. The research study which is held a syncronize approch for the identification of the existing status quo is also attributed by sociolinguistic and antropologic methods beside the unique questionaier developed especialy for this one. In conclusion the hypotesis which proclaims that there are different approches by women and men on how each one should talk or her gender, has got support with this research sample as well.