Gender variable in Turkish presuppositions: The discourse of couples
Türkçe önvarsayımlarda cinsiyet değişkeni: Eşler arası söylem
  1. Tez No: 724143
  2. Yazar: PINAR TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÇETİNTAŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanlar arası iletişim örtük ya da açık yollardan sağlanır. Önvarsayımlar günlük iletişim etkinliklerinde anlamı iletmenin örtük yollarından biri olarak sıklıkla kullanılır. Önvarsayım konuşucu ve dinleyicinin iletişimi sürdürmek için doğruluğunu ve varlığını kabul ettiği, konuşmalarda arka plan bilgisi olarak gömülü olan mesajdır. Ön Varsayımlar, önvarsayım tetikleyicileri tarafından oluşturulur. Bu çalışma Türkçe konuşma dilinde günlük hayatta kullanılan önvarsayım tetikleyicilerini keşfetmek ve her iki cinsiyetin önvarsayım kullanımındaki ayrım hakkında bilgi edinmeyi amaçlamıştır. Araştırmanın amaçlarından biri evli çiftlerin kullandığı, cinsiyet rollerine katkıda bulunan toplumsal cinsiyet konusu ile ilgili ön varsayımların var olup olmadığını bulmaktır. Doğal konuşma ses kayıtları ve yapılandırılmış görüşmeler bu araştırmanın sorularının yanıtlanabilmesi için veri tabanı oluşturmuştur. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde, önvarsayım tetikleyicilerinin bazı kategorileri hariç, cinsiyetin belirleyici bir değişken olmadığı bulunmuştur. Görüşme bulguları toplumsal cinsiyet konusuna ilişkin önvarsayımların her iki cinsiyet tarafından yaygın bir şekilde kullanıldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Communication is provided implicitly or explicitly. Presupposition is used frequently in daily communication activities as an implicit way of conveying meanings. Presupposition is the embedded message in the speeches as background knowledge whose existence and truth is accepted by the speaker and listener to maintain communication. Presuppositions are constituted by presupposition triggers. This study aimed to explore the presupposition triggers in Turkish spoken language and to get information about the distinction in the presupposition usage of both sexes. One of the aims of the research was to find out if there were presuppositions, used by married couples, related to gender issues which contribute to gender roles. Audio recordings of natural conversations and structured interviews provided data for these research questions. In the first and second stage of the research, it was found out that gender, except for some categories of presupposition triggers, was not a determinant variable. Findings of interviews indicated that presuppositions concerning gender issues were commonly used by both sexes.