Alerjik ve nonalerjik riinitli hastalarda uyku apne sendromuna yatkınlığın, yaşam ve uyku kalitesinin değerlendirlmesi
Life and sleep quality evaulation and sleep apnea tendency assesment in patients with allergic and non allergic rhinitis
- Tez No: 307390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DANE EDİGER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Alerjik ve alerjik olmayan rinit yaygın görülen ve günlük yaşamı etkilemesinin yanısıra, bronşial astımla da birlikte olabilen bir üst solunum yolu inflamatuar hastalığıdır. Hastalıkla ilişkili olan sosyoekonomik etki dikkate değerdir.Alerjik ve/veya non alerjik rinitlerde bulunan semptomlardan burun tıkanıklığının horlama ve obstrüktif uyku apnesi patogenezine katkısı olduğu düşünülmektedir. Nazal konjesyon, horlama ve obstüktif uyku apne için bir risk faktörüdür.Çalışmamıza 104 alerjik rinit, 50 non alerjik rinit, 60 sağlıklı kontrol grubu alınmıştır. Çalışma ve kontrol grubundaki tüm olgulara Berlin anketi ve Epwort skalası yapılırken, rinitli gruplara ek olarak rinitle ilişkili yaşam kalite anketi yapıldı (RQLQ). Berlin anketi ile obstrüktif uyku apne sendromuna yatkınlığın, Epwort sklalası ile gündüz uykululuğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Berlin anketi ile bakılan obstrüktif uyku apne sendromuna yatkınlık alerjik ve non alerjik hasta grubunda kontrol grubuyla benzer bulundu (p=0,05). RQLQ´nun uyku, göz ve burun dışı skorları non alerjik rintlilerde alerjiklere göre anlamlı derecede yüksek olup, orta persistan rinitlilerde hafiflere göre yüksek bulundu (p< 0,05). Horlama semptomu sıklığı ve ortalama epwort skorları alerjik rinitte, non alerjik rinit ve kontrollerden anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Life and Sleep Quality Evaulation and Sleep Apnea Tendency Assesment in Patients With Allergic and Non allergic RhinitisRhintis, both allerjik and nonallerjik, is a prevailing inflamattory disease of upper respiratory tract, that has a significant effect on daily routine, and besides rhinitis can be concomittant to bronchial asthma. The socioeconomic effect related to the disease is important.Nazal kongestion, from the symptoms seen with allerjik or nonallerjik rhinitis, is thought to have contribution on snoring and obstructive sleep apnea pathogenesis. Nazal congestion is a risk factor for snoring and obstructive sleep apnea.The study group we have examined included 104 allerjik rhinitis,50 non allerjik rhinitis patients, and 60 healthy individuals as control group.