Kritik hastalarda nozokomiyal diyare insidansı ve risk faktörlerinin retrospektif incelenmesi
Evaluation of risk factors and incidence of nosocomial diarrhea in critically ill patients
- Tez No: 307394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KELEBEK GİRGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 30
Özet
Diyare, yoğun bakım ünitesi(YBÜ)'nde tedavi edilen kritik hastalarda yaygın olarak karşılaşılan bir komplikasyondur. Sıvı ve elektrolit kaybına, malnutrisyona neden olur. Aynı zamanda hemşire iş yükünü artırır, hastanın konforunu olumsuz etkiler ve hastanede kalış süresini uzatır. Çalışmamızda YBÜ'de tedavi edilen kritik hastalarda nozokomiyal diyare insidansını ve risk faktörlerini araştırmayı amaçladık.Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ)'nde 1 Haziran 2004 ? 30 Mayıs 2009 tarihleri arasında tedavi edilen 786 erişkin hastanın dosyası retrospektif incelendi. Günde üç kez ve daha fazla, gevşek ve sulu dışkılama diyare olarak kabul edildi. Kontrol grubu olarak diyare gelişen hastalarla eş zamanlı YBÜ'de tedavi edilen, demografik verileri, Glasgow Koma Skalası (GKS) ve Akut Fizyolojik ve Kronik Sağlık Değerlendirme (APACHE) II skorları benzer hastalar alındı.Çalışma süresi içinde ünitemizde tedavi edilen 786 hastanın 78 (%9.92)'inde diyare geliştiği saptandı. Yoğun bakım ünitesine yatış ile diyare başlama arasında geçen süre 12.4 ± 21.7 gün, diyare süresi 4.38 ± 2.13 gün idi.
Özet (Çeviri)
Diarrhea is a common complication that is met in critical patients in the intensive care unit. Dehidration, electrolit loss, malnutrition and pressure ulcer risks increases the nursery stuff and effects the patients? comfort negatively and lengthens the period of hospitalization. In our study we aimed to search for the incidence and risk factors of nosocomial diarrhea in patients cured at Intense Care Unit (ICU).We analysed the files of 786 adult patients in Anestesiology and Reanimation Department Intense Care Unit (ICU) between January 2004 and May 2009 retrospectively. Diarrhea was defined as loose or watery stools in a frequency of three times a day or more. Patients with smilar demographic features, GKS and APACHE II scores but without diarrhea were included in the control group.During the study period, diarrhea was obtained in 78 of 786 patients (9.92%) cured in in our unit. The interval between internalisation into ICU and diarrhea onset was 12.4 ± 21.7, the period of diarrhea was 4.38 ± 2.13.