Yoğun bakım yatış anında bası yarası mevcut olan yetişkin hastalarda bası yarası varlığı ve derecesinin yoğun bakım sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the presence and severity of pressure ulcers at ICU admission and their impact on intensive care outcomes in adult patients
  1. Tez No: 939297
  2. Yazar: SÜMEYYE TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bası yarası, basınç sonucunda deri veya subkutan dokuda meydana gelen lokal hasar olarak tanımlanır ve genellikle kemik çıkıntısı olan bölgelerde meydana gelir. Ayrıca tıbbi cihazlar veya diğer nesnelere bağlı olarak da bası yarası oluşabilir. Bası yarası, hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen ve sağlık sistemine ciddi mali yük getiren önemli bir sağlık sorunudur. Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) takip edilen hastalarda bası yarasının görülme sıklığı oldukça yüksek olmasına rağmen, bu hastalarda bası yarası varlığının prognostik bir faktör olarak değerlendirilmesiyle ilgili çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, YBÜ'ne yatışı sırasında bası yarası varlığının yoğun bakım sonuçlarına etkisini değerlendirmeyi ve YBÜ takibinde bası yarası gelişimi ile ilgili olan faktörleri incelemeyi amaçladık. Bu amaçla çalışmada 01.01.2020 ile 01.01.2023 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 3. basamak erişkin İç Hastalıkları Yoğun Bakım ünitesine yatışı yapılan 613 hastanın verileri değerlendirildi. Yoğun bakım ünitesine yatışı sırasında bası yarası varlığı, derecesi ve lokalizasyonu kaydedildi. Hastaların demografik özellikleri, altta yatan hastalıkları, YBÜ öncesi servisleri, yatış nedenleri, skorlama sistemlerinden aldıkları puanlar, yatış süresince gerçekleştirilen girişimsel uygulamalar ve gelişen komplikasyonlar, laboratuvar sonuçları ile YBÜ mortalitesi ve YBÜ takibinde bası yarası gelişimi durumu arasında ilişki olup olmadığı değerlendirildi. YBÜ yatışında bası yarası varlığı, YBÜ takibinde bası yarasında ilerleme görülmesi ve YBÜ mortalitesine göre tümü için ayrı ayrı ikiye ayrılan hastalarda sonuç değişkeni ile bu durumların varlığı yada yokluğu arasındaki ilişki, verilerin dağılımına göre Mann-Whitney U veya Student t testi ile analiz edildi. Mortaliteye etki eden risk faktörlerini belirlemek için tek değişkenli analizler, mortaliteye etki eden bağımsız risk faktörlerini belirlemek için ise çok değişkenli analizler uygulandı.
Özet (Çeviri)
Pressure ulcers are defined as a localized injury to the skin or subcutaneous tissue resulting from pressure and typically occurs in areas with bony prominences. It can also develop due to medical devices or other objects contacting skin. Pressure ulcer is a significant health problem that negatively affects patients' quality of life and imposes a serious financial burden on the healthcare system. Although the incidence of pressure ulcers is quite high in patients followed in the intensive care unit (ICU), studies evaluating the presence of pressure ulcers as an ICU prognostic factor in these patients are limited. In this study, we aimed to evaluate the impact of the presence of pressure ulcers at the time of ICU admission on ICU outcomes and to examine the factors and outcomes associated with progression of the pressure ulcers. For this purpose, the data of 613 patients admitted to the tertiary adult Internal Medicine Intensive Care Unit of Gazi University Faculty of Medicine between January 1, 2020, and January 1, 2023, were analyzed. The presence, degree, and location of pressure ulcers at ICU admission were recorded. The relationships between patients' demographic characteristics, underlying comorbidities, pre-ICU hospitalization, causes of ICU admission, scores obtained from ICU scoring systems, invasive procedures performed during ICU stay, complications developed, laboratory results, ICU mortality, and the development or progression of pressure ulcers were evaluated. Patients were divided in two subgroups based on the presence of pressure ulcers at ICU admission, the progression of pressure ulcers, and ICU mortality. Than, the relationship between these conditions and outcome variables were analyzed using the Mann-Whitney U test or Student's t-test, depending on data distribution. Univariate analyses were conducted to determine risk factors affecting mortality, and multivariate analyses were used to identify independent risk factors affecting mortality. A p-value of