Acil Serviste sepsis tanısı alan hastalarda MEDS skorunun mortaliteyi saptamadki etkinliğinin değerlendiirlmesi
Evaluation of effectiveness of MEDS score in detecting the mortality of patients with a diagnosis of sepsis in the Emergency Department
- Tez No: 307403
- Danışmanlar: PROF. DR. E. HALİS AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sepsis; acil servis, klinik ve yoğun bakım hastalarının en önemli morbidite ve mortalite nedenlerindendir. Destekleyici tedaviler ve etkili antibiyotiklere rağmen hastalarda %30-70 oranında ölüm ile sonuçlanmaktadır. Tedavi stratejilerinin etkin bir şekilde kullanılabilmesi için erken tanı zorunludur.Çalışmamızda acil servise başvuran ve sepsis tanısı alan hastalarda Charlson Komorbidite İndeksi(CCI), Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEWS) ve Acil Servis Sepsis Mortalite Skoru (MEDS)'in 28. gün mortalitesinin tahmin edilmesindeki değeri prospektif olarak araştırıldı. CCI, MEWS ve MEDS hesaplanarak sepsis odakları, eşlik eden komorbid hastalıklar, SIRS değerleri ve hastaların 5. ve 28. gün mortaliteleri ile aralarındaki ilişki incelendi.07/08/09 ile15/02/11 tarihleri arasında AS'e başvuran 89488 hastanın 230`una (2.5/1000) sepsis tanısı konuldu. Bu hastaların %57.4'ü (n:132) erkek idi. Hastalarda 5. gün mortalitesi %17 (n:40) ve 28. gün mortalitesi %32.2 (n:74) olarak bulundu. Hastalarda en sık sepsis odağı olarak pnömoni ve üriner sistem enfeksiyonu saptandı.Beşinci gün mortalitesine göre ölen hastalar ile yaşayanlar arasında MEDS, MEWS ve Charlson skorları arasında anlamlı farklılık saptandı (sırasıyla p10, CCI için > 6 ve MEWS için > 6 bulundu. MEDS için 28. gün mortalitesi açısından Eğri Altında Kalan Alan (EAK) değeri 0.77 olarak saptandı. MEDS skorunun 28. gündeki mortalitenin tahminindeki duyarlılığı %90.54, özgüllüğü %.55.13, pozitif prediktif değeri %48.9 ve negatif prediktif değeri %92.5 olarak bulundu. MEDS skoru, MEWS ve CCI'ya göre prognostik açıdan daha değerli idi.Sonuç olarak acil serviste sepsis tanısı alan hastalarda MEDS skoru hesaplanmalı ve skoru yüksek olan hastalarda mortaliteyi azaltmak için mümkün olan en etkin tedavi en kısa sürede planlanmalıdır. MEDS skorunun acil servislerde bu yönden başarı ile kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Sepsis is one of the most important causes of morbidity and mortality of the patients in emergency room, clinics and intensive care units. Despite supportive therapies and effective antibiotic treatments, it may result with 30-70% death rate. Early diagnosis is mandatory for the effective use of therapeutic strategies.In our study, we evaluated prospectively the value of the Charlson comorbidity index (CCI), the Modified Early Warning Score (MEWS) and Emergency Department Sepsis Mortality Score (MEDS) to determine the 28th day mortality with the sepsis diagnosed patients in Emergency Service. CCI, MEWS, and MEDS were calculated and the relationships evaluated between the scores and foci of sepsis, concomitant comorbid diseases, SIRS values, and 5th and 28th day mortality of patients.89488 patients referred to Emergency Service between 07.08.2009 - 15.02.2011 and 230 patients (2.5/1000) had diagnoses of sepsis. 57.4% of patients were male (n:132). The mortality found 17% (n:40) for 5th day and 32.2% (n:74) for 28th day. Pneumonia and urinary tract infections were found as the most common focus of sepsis.According to the 5th day mortality; MEDS, MEWS, and Charlson scores were significantly different between the patients died and survived (p10 for MEDS score, >6 for CCI, and > 6 for MEWS scores.Area under the curve value (AUC) for MEDS found 0.77 in terms of 28th day mortality.The sensitivity of the estimation of mortality in the 28th day for MEDS score was 90.54%, specificity was 55.13%, positive predictive value was 48.9% and negative predictive value was found to be 92.5%. MEDS score was found more valuable on prognostic estimation compared to MEWS and CCI.As a result, for patients that have sepsis diagnosis in Emergency Service; MEDS score should be calculated and the most effective treatment should be planned for the patients with a high score to reduce the mortality.We believe that MEDS score may be used with success in Emergency Services for this aspect.