Sepsis hastalarında kan presepsin düzeyi ile klinik prognozu arasındaki ilişki
The relationship between blood presepsin level and clinical prognosis in sepsis patients
  1. Tez No: 487032
  2. Yazar: UĞUR KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis tanı ve tedavi açısından mortalitesi ve tedavi maliyetleri yüksek bir hastalıktır. Günümüzde sepsisin tanısında yardımcı olan birçok kan düzeyi çalışılmaktadır. Son yıllarda sepsisin erken tanısını saptamada kan presepsin düzeyleriyle ilgili çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda presepsinin ileri yıllarda sepsis tanısını öngörmede etkin rol oynayacağı düşünülüyor. Bu çalışmada sepsisin erken dönem tanısının konulmasında ve prognozunun öngörülmesinde presepsin düzeyinin önemi, sepsis skorlarıyla ve diğer rutin tetkiklerle ilişkisi olup olmadığı araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak yapmış olduğumuz bu çalışmaya 01 Ocak 2017 – 01 Ocak 2018 tarihleri arasında Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde sepsis tanısı alan 18 yaş üzeri 106 hasta dahil edilmiştir. Hastaların geliş şikayetleri, vital bulguları, ek hastalıkları, demografik özellikleri semptom ve fizik muayene bulguları, laboratuvar sonuçları, görüntüleme bulguları, aldıkları tedaviler, QSOFA ve MEDS skorları önceden oluşturulan çalışma formuna kaydedildi. Hastalardan ve kontrol grubu için sağlıklılardan presepsin düzeyi için kan örnekleri alındı ve ELISA tekniği ile çalışıldı. Elde edilen veriler SPSS ve Med calc istatistik programları ile değerlendirildi. Bulgular: Olguların %55,7'sı kadın idi. Hastaların ortalama yaşı 77,9 idi. Hastalarımızın en fazla ek hastalığı %40,6 ile hipertansiyondu. Tam kan biyokimya ve kan gazları sonuçlarının mortalite üzerine etkisi bulunmadı. Enfeksiyon belirteçleri arasında sadece sedimantasyon mortalite üzerinde anlamlı çıktı (p:0,035). Olguların 30 günlük mortalitesi %67 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
İntroduction and purpose: Sepsis is a disease with high mortality and treatment costs. Many blood levels are currently being studied that help diagnose sepsis. In recent years, a number of studies have been conducted on blood presepsin levels in the early diagnosis of sepsis. Result of these studies, presepsin is thought to play an active role in predicting the sepsis diagnosis in the coming years. It is aimed to investigate the presepsin level in early detection of sepsis and predictionof prognosis in this study. The relationship between presepsin level and sepsis scores and other routin examinations was investigated. Methods and materials: We included 106 adult patients who were diagnosed or suspected of having sepsis at the Emergency Medical Clinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Education and Research Hospital between January 01, 2017 and January 1, 2018 for this prospective study. Complaint of patients, vital findings, demographic characteristics, physical examination findings, laboratory findings, imaging findings, treatment modalities, qSOFA and MEDS scores were recorded in the preformed study form. The presepsin level was sent from the patients and healthy people and worked with the eliza technique. The obtained data were evaluated by SPSS and Med cale programs. Findings: 55.7% of the cases were female. The mean age of the patients was 77.9. The most common comorbid disease in our patients was hypertension with 40.6%. When we looked at the result of complete blood count, biochemistry and blood gases, there was no significant effect on mortality. Only sedimentation among infectious markers was significant on mortality. (p:0,035). Patients who died within 30 days were found as 67%. There was a significant difference in presepsin levels between sepsis and septic shock patients and control group. (P:0). Presepsin levels were not significant between sepsis and septic shock. (p:0,12). Presepsin had no significant effect on mortality. (p:0,74).. The AUC value of presepsin was 0,504, 95% CI 0,405-0,602, cutt of value