Acil servise sepsisile gelen hastaların mortalite tahmininde APACHE-2, SOFA, MEDS skorlarının karşılaştırılması
Comparison of PIRO, SOFA, and MEDS scores for predicting mortality in emergency department patients with sepsis
  1. Tez No: 494458
  2. Yazar: ÇAĞLAR ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: UZMAN SERHAT AKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Sepsis sıklıkla yaşlı hasta popülasyonunda görülen, mortalite ve maliyet oranı yüksek bir hastalıktır. Acil servislerde ve yoğun bakım ünitelerinde sepsis tanısı alan hastalarda mortalite tahmini için çeşitli skorlama sistemleri oluşturulmuştur. Bu çalışmada acil servise Sepsis 3 kriterlerine göre sepsis tanısı alan hastalarda kullanılan skorlama sistemlerinden APACHE-2, SOFA ve MEDS in 30 günlük mortalite tahmininde tanısal kesinliklerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: 05 Temmuz 2017- 05 Ocak 2018 tarihleri arasında acil servise başvurup sepsis tanısı alan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya alındı. Hastalara APACHE-2, SOFA, MEDS skorları hesaplanarak 30 gün sonunda hastaların mortalite gelişip gelişmediği 3 skorun 30 günlük mortalite tahmininde tanısal doğruluğu Receiver Operator Characteristics (ROC) testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya sepsis tanısı alan, yaş ortalamaları 75.3±12.4, 124 erkek 85 kadın olmak üzere toplam 209 hasta alındı. Mortalite gelişen hastalarda gelişmeyen hastalara göre kronik organ yetmezliğe sahip olma, Ortalama arteriel kan basınç düşüklüğü, saturasyon düşüklüğü ve buna bağlı Pa02/FiO2 düşüklüğü, GKS , hematokrit, trombosit ve Ph değerlerinde azalma gözlenirken; laktat ve kreatinin değerleri anlamlı olarak yüksek saptandı. Her üç skorlama yöntemi de mortalite gözlenen hastalarda yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Sepsis is a disease frequently seen at elderly patient population with high ratio of mortality and cost. For mortality prediction several score systems constituted at emergency departments and intensive care units. In this study, it is aimed to discuss the diagnostic accuracy of APACHE-2, SOFA and MEDS in predicting mortality in 30 days of patients with sepsis symptoms or sepsis according to Sepsis 3 criteria in emergency department. Methods: Between 05 July 2017 and 05 January 2018,patiens who appyl to emergency department with sepsis, aged 18 years or older were admitted to study. According to the results APACHE-2, SOFA, MEDS scores were calculated. At last diagnostic accuracy of 3 scores at prediction of mortality in 30 days is compared with Receiver Operator Characteristics (ROC) test. Results: 209 patients (average of age 75.3 12.4, 124 male and 85 female) with sepsis diagnosis are included to the study. Patients with developing mortalities had chronic organ failure, decreased Mean Arterial Pressure(MAP) , saturation it depends decreased PaO2 / FiO2, decreased GCS, hematocrit, platelets and pH; lactate and creatinine were found to be significantly higher. All three scoring methods were found to be high in patients with mortality.