Araç klima bakım ve kontrol cihazı için bir yazılım tasarlanması ve gerçeklenmesi
Design and development of a sorfware tool for maintenance and control of automobile air conditioning systems
  1. Tez No: 307432
  2. Yazar: MEHMET ERHAN KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURHAN KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Motorlu taşıtların tümünde bulunan klima sistemlerinin sağlıklı çalışması için kontrol ve bakımlarının periyodik olarak yapılması gerekmektedir. Bu tezde servislerin gerekli kontrol ve bakım işlemlerini basit bir cihaz ile tamamen otomatik olarak yapabilmesi için PL/M51 programlama dili kullanılarak yeni bir yazılım geliştirilmiştir. Yazılım mevcut bir düzenek üzerinde başarıyla test edilmiş ve sonuçları da ayrıca tartışılarak tezde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
For proper and safe working of automobile air conditioning systems, the periodic controls and maintenance need to be carried out regularly. In this thesis, in order to perform these required controls and maintenance, a simple device and a new software tool coded in PL/M51 programming language are developed. The results of the program are included and discussed in the thesis.